Již v minulém roce jsme mohli vidět koncept Volkswagen Cross Coupé, který měl extrémně nízkou spotřebu – pouhých 2,7 litrů. Letos, na právě probíhajícím autosalonu v Ženevě nám však byl představen tento koncept modernizovaný.

Tato modernizace spočívá zejména v použité pohonné jednotce, která již není hybridní soustavou s možností vnějšího dobíjení (odtud název plug-in hybrid), se dvěma elektromotory a zážehovým motor TSI, ale je nově poháněna jednotkou, která kombinuje užití vznětového motoru TDI a dvou elektromotorů.

Použitím úspornějšího turbodiesely se vývojářům s Volkswagenu podařilo dostat spotřebu na úžasných 1,8 litru na 100 km a to při zachování perfektní dynamičnosti – nejvyšší rychlost Cross Coupé poháněna touto jednotkou je 220 km/h s celkovým výkonem 225 kW (306 k) a zrychlením z nuly na sto za pouhých 6,5 sekundy. Nejvyšší točivý moment nabývá maximální hodnoty 400 N.m již při cca 1600 min-1. Prakticky okamžitě se do akce mohou vložit také oba elektromotory se 180 N.m (vpředu), resp. 270 N.m (vzadu). Při plném vytížení všech třech motorů dokáže Cross Coupé poskytnout maximální točivý moment 700 N.m.

Studie Cros Coupé je postavena na nové modulární platformě MQB, která se bude využívat téměř ve všech nových vozech Volkswagen. Tato platforma je určená pro všechny modely s motorem uloženým vpředu napříč a v jejím rámci existují jednotné parametry pro všechny modelové řady a značky, jako je vzdálenost mezi pedálem plynu a osou předních kol nebo místo uložení všech motorů.

Právě tato modulární koncepce umožňuje studii Cross Coupé použití již zmíněné techniky vnějšího dobíjení, ale také umožňuje osadit auto klasickým hybridním motorem, nebo jen čistě spalovacím/elektrickým.

Koncept, jehož rozměry jsou 4 345/1 868/1 523 mm má velice sportovní design, který může připomínat svými vnějšími tvary sériový Range Rover Evoque. Zajímavostí je zadní náprava uložená v samé části vozu, což má za výsledek velice dlouhý rozvor 2 630 mm, což se pozitivně odrazí na vnitřním prostoru studie. K celkové sportovnosti vozu zajisté přispívají i velká 20palcová kola s pneumatikami o rozměru 265/45.