Řada lidí volí pro letní dovolenou především blízké destinace, kam se dá dojet vlastním autem. Tato dovolená má mnohé výhody, jelikož váš vůz můžete používat i pro cestování v dané zemi, například po různých zajímavých místech. Abyste však do cílové destinace dojeli v pořádku, je nezbytné nechat svůj vůz před odjezdem řádně zkontrolovat. Zvláště pokud je staršího data. Řadu úkonů zvládnete sami, a jedná se například o kontrolu nahuštění pneumatik, funkčnosti žárovek nebo stavu provozních kapalin. Další kontrola je už náročnější a je lepší se svěřit do péče odborníkům ze servisu.

Existuje skutečně celá řada věcí, které je důležité zkontrolovat. Naprostým základem by tak měla být funkčnost chladící soustavy, brzd a samozřejmě také akumulátoru. I pokud autem pravidelně jezdíte, tak byste tuto kontrolu neměly vynechávat. U svátečních řidičů je to doslova povinnost, jelikož na jejich krátkých cestách se případná závada nemusela ještě projevit naplno a potkala by je až po ujetí několika set kilometrů. A řešit poruchu například v Rakousku určitě není nic příjemného. Jak odtahové služby, tak i servisy totiž účtují mnohem více, než v našich končinách a z dovolené se tak během chvíle stane noční můra. Na toto však zareagovala i celá řada pojišťoven, a tak si lze pojistit takzvanou mobilitu vozu. Přesto však není dobré riskovat, jelikož sice nepřijdete o peníze, ale přijdete o čas, po který bude trvat samotný odtah a oprava.

Většina servisů v letním období zaznamenala poptávku po těchto kontrolách, a tak tuto službu začala i aktivně nabízet. U většiny z nich tak přesně víte, co bude předmětem kontroly a kolik vás to bude stát. Mnohdy se jedná skutečně o pár stovek, které vám v konečném důsledku mohou ušetřit velmi velké náklady. O výsledku kontroly budete samozřejmě mechanikem informováni a určitě vám doporučí, co by bylo nutné vyměnit nebo preventivně opravit. Pokud byste se na dovolenou nechystali, pravděpodobně byste to hodili za hlavu. V tomto případě se určitě nevyplatí riskovat, jelikož daný díl sice může dalších několik tisíc kilometrů vydržet, nebo se může dostavit opačná situace. Dříve nebo později byste ho stejně vyměnit museli, tak proč to zbytečně odkládat.