Někteří motoristé se snaží ušetřit tím, že dojíždějí zimní pneumatiky i v letním období. Není to sice zakázané a lze tak ušetřit za letní pneu, ovšem za cenu značného rizika. Zimní pneumatiky se při používání v létě chovají úplně odlišně, než pneumatiky určené pro letní provoz. Hlavní rozdíly mezi oběma typy pneumatik jsou ve složení pryžové směsi a v konstrukci a designu běhounu.

Rozdíly mezi zimní a letní pneumatikou

Směs: složení pryžové směsi u zimní pneumatiky zaručuje optimální vlastnosti v rozmezí teplot od -15° do +7° C, což jsou obvyklé podmínky v průběhu zim v naších krajích. Naproti tomu optimální pracovní teplota u letní gumy se pohybuje od +15° až do 45° C. Tomu také odpovídá směs, ze které jsou letní pneumatiky vyráběny. Už jen z tohoto faktu vyplývá, že jezdit v létě na zimních pneumatikách přináší řadu rizik.

V létě je lepší přezout na letní pneumatiky

Běhoun: Dezén u zimních pneumatik je uzpůsoben pro bezpečnou jízdu na suchu, mokru, sněhu i ledu, ovšem vždy jen při nízkých teplotách. Na běhounu není tolik obvodových drážek pro odvod vody jako u letních gum, nebo zde nejsou vůbec. Oproti tomu běhoun letních pneumatik je určen pouze pro suchý a mokrý povrch, a proto mají drážky pro odvod vody. Jejich konstrukce je zaměřena na zvládnutí bezpečné jízdy při vyšších rychlostech na rovinkách a v zatáčkách.

Zimní pneumatika a vyšší teplota

Pokud se pneumatika zahřeje nad teploty, pro které není uzpůsobena, dojde k výrazným změnám jejích vlastností, což vede k jejímu nepředvídatelnému chování. Při testech byly použity letní pneumatiky značek Debica Presto, pneu od výrobce Kleber, pneu Matador MP44 Elite 3 a další. Výsledky testů potvrdily, že zimní pneumatiky v porovnání s letními mají delší brzdnou dráhu, nižší odolnost vůči aquaplaningu, vyšší opotřeben běhounu, výrazně horší stabilitu ve vyšších rychlostech, vyšší valivý odpor vedoucí ke zvýšení spotřeby paliva a vyšší hlučnost.

matador-mp44-elite-3-1

 

Z těchto údajů vyplývá, že pokud byste se přes tato varování rozhodli k dojíždění zimních pneumatik v létě, musíte bezpodmínečně snížit rychlost jízdy, více předvídat, brzdit s předstihem a dávat si větší pozor při najíždění do zatáček, abyste omezili nebezpečí nedotáčivého smyku.

Bez nsázvu

Nákup pneumatik v e-shopu

Pokud se rozhodnete pro koupi letních pneumatik v e-shopu E-pneumatiky.cz, budete mít záruku kvality, spolehlivosti a dlouhé životnosti. V tomto e-shopu nenarazíte na lákavě levné čínské pneu, jejichž nízká cena je na úkor kvality a bezpečnosti. Naopak můžete vybírat pouze ze značkových prověřených pneumatik. Jednou ze značek, kterou lze doporučit jako kvalitní pneu je letní pneumatika Kleber Dynaxer HP3. Oblíbena je zejména u nenáročných řidičů, kteří upřednostňují kvalitu za přijatelnou cenu. Pneumatika vyniká především dobrou jízdní stabilitou a přilnavostí na mokré vozovce. Díky širokým drážkám v dezénu spolehlivě odvádí vodu a eliminuje tak riziko nežádoucího aquaplaningu.

V létě je lepší přezout na letní pneumatiky

Zdroj: e-pneumatiky.cz