Starší generace motoristů si jistě vzpomíná na nepříjemné a namáhavé huštění pneumatik pomocí ruční pumpičky a nepříliš spolehlivé měření tlaku ručním manometrem. Dnes je to jednodušší díky kompresorům a měřičům tlaku u čerpacích stanic. Ovšem daleko sofistikovanější metodou je servisní zařízení Tyre Pressure Monitoring Systém, zkráceně TPMS.

Jedná se o systém měření tlaku v pneumatikách vozidel, který je založen na měření tlaku pomocí senzoru lepeného dovnitř pneumatiky. Je to rozdíl od běžných senzorů, které se montují místo ventilku. Měření tímto způsobem je tedy efektivnější, přesnější a naprosto spolehlivé.

Systémy TPMS se dělí na přímé a nepřímé měření tlaku v pneumatikách.

  • Přímé měření je založeno na principu bezdrátových snímačů zabudovaných přímo v kolech vozidla. Je to rozhodně příjemnější způsob hlavně z pohledu přezouvání letních a zimních pneumatik. Montáž napouštěcích ventilků, jejichž součástí jsou bezdrátové snímače, totiž vyžaduje vysoké nároky na dílenské vybavení a údržbu
  • Nepřímé měření je jednodušší v tom, že informace se získávají například z rychlosti otáčení jednotlivých kol ze systému ABS

TPMS11
Díky zcela novému typu senzoru VDO REDI vyvinutého firmou Continental, je výměna senzorů a pneumatik daleko jednodušší. Nemusí se hlídat utahovací momenty ventilků pneumatik při jejich montáži, kvalita senzorů je na špičkové úrovni a rozšiřování jejich sortimentu umožňuje používat tyto senzory na stále větší okruh typů vozidel.

Z hlediska spotřebitele je zajímavá i nízká zaváděcí cena senzorů tlaku VDO REDI a v neposlední řadě splnění zákonných požadavků na přímé měření tlaku v pneumatikách, což je povinná výbava vozidel od listopadu 2014.

digitální-tachograf-DTCO

Společností Mechanika Děčín, která je již více než 20 let partnerem firmy Continental Automotive GmbH pro ČR, nabízí kompletní sortiment senzorů VDO REDI, které se vlepují přímo do pneumatik, ale také klasické senzory ve formě ventilků. Pro autodílny a servisy nabízí diagnostické přístroje pro kontrolu a nářadí pro montáž senzorů, dále tachografy včetně digitálních tachografů.