Léto se pomalu, ale jistě, blíží a tisíce tuzemských řidičů se připravuje na cestu do jedné z nejpopulárnějších destinací. Nemusíte dlouho hádat, ano je to Chorvatsko. Na jeho silnicích a dálnicích se letos uskutečnilo mnoho změn, které by měly každého řidiče zajímat. Jednou z nejdůležitějších věcí je, že přibyly nové úseky dálnice a začaly platit nové ceníky za jízdu po nich.

Tyto změny však nejsou nikterak razantní a jedná se spíše o kosmetické úpravy cen, které byly z důvodu špatného změření a zaokrouhlování kilometrů na některých místech lehce pozvednuty a někde naopak lehce sníženy. Celkově se však dá říci, že Čech mířící do Chorvatska na těchto změnách vydělá. Částka to není nikterak veliká, ale i přesto. Pokud by jste chtěli svou peněženku však potěšit výrazněji, mělo by vás zajímat elektronické mýtu ENC.


Při cestě po Chorvatsku máte na výběr celkem ze tří způsobů, jak uhradit mýto na dálnici. Tím prvním je klasika v podobě mýtných bran a placení mýtného v hotovosti přímo na nich. Tato varianta je nejdražší, nejzdlouhavější a nejnepraktičtější. Druhým způsobem je platba mýtného pomocí platebních karet. To přináší mnohem příjemnější způsob, jak mýtné uhradit, což je poznat i na menších frontách. Tím třetím způsobem je již zmiňovaný systém ENC.

Jedná se o krabičku, kterou si připevníte na přední sklo a při průjezdu mýtné brány jen lehce přibrzdíte. Samotná krabička stojí okolo 433 Kč. Pokud si však zakoupíte jednu ze tří předplacených variant, máte krabičku zdarma. Díky tomuto systému ušetříte až 21,74% nákladů spojených s mýtným. Kde si můžete krabičku zakoupit, naleznete na internetu. Její výhodou je také ten fakt, že není vázána na poznávací značku, pouze na druh vozidla, takže si jí můžete půjčovat mezi přáteli. Platnost krabičky činí 5 let. To je také doba, kdy se v ní vybijí baterie.