Jaguár Land Rover před několika dny se Slovenskou vládou podepsal předběžnou dohodu o výstavbě nové továrny na výrobu svých vozů. Slovenský tisk případnou realizaci projektu označil za investici desetiletí.
Ačkoliv se to nezdá, tak Slovensko se může pochlubit jedním zajímavým světovým prvenstvím. V přepočtu na obyvatele, vyrobí nejvíce automobilů na světě. Svou výrobu zde nyní provozují již tři velké automobilky a rozhodnutí Land Roveru, ještě víc upevní ono prvenství a zároveň se ze Slovenska stane malá Evropská dílna na nové vozy.

620_55cc5623c370d

Slovensko se pomalu ale jistě stává na automobilové výrobě a průmyslu jako takovém stále více závislejší. Podle některých deníků se již nyní Slovensko stalo automobilovou velmocí a v zemi se vytvořila síť desítek subdodavatelů pro automobilky.

620_55c9cb7653d6c

Rover má navíc v plánu zaměstnávat především Slováky. To by znamenalo, že se již nebude opakovat situace z roku 2008, kdy velké procento míst v nově otevřených továrnách obsadili přistěhovalí Rumuni a Ukrajinci a nezaměstnanost na Slovensku rapidně stoupla. S novou továrnou, do které plánuje anglický gigant zainvestovat až 1,4 miliardy eur, by mělo vzniknout až 5 000 nových pracovních pozic. Z oné částky by mohla být celá čtvrtina od státu v podobě investičních pobídek.

9PTnF0CTQRSF9tOywF4Klg-Miesto-nov-ho-z-vodu-Jaguar-Land-Rover
Nová továrna u města Nitra by měla ročně vyprodukovat až 300 000 vozů, což by továrnu řadilo mezi větší producenty. Pokud vše proběhne hladce, měla by linka první vozy produkovat již v roce 2018. Výroba se bude nejspíše týkat modelu Land Rover Defender.LR_Def_Silver_Pack_Front34_190214_1_gl_fs_285-84594_1820x1023
A proč zrovna Slovensko? Majitel společnosti, Indická Tata Motors se pro naše sousedy rozhodla kvůli dobrému zázemí, které jí poskytují. Díky výrobě Volkswagenu žije na Slovensku mnoho odborníků na hliníkové karoserie, země má navíc dobrou infrastrukturu a najdou se zde i kvalitní dodavatelé.