Lhát se nevyplácí, a pokud lžete o produktech, které využívají statisíce vašich zákazníků, a jste globálně známou značkou, pak si můžete být jisti, že na následných sankcích poté tvrdě vykrvácíte. Své o tom ví také společnosti Kia a Hyundai.

Obě společnosti, kdy je Kia Motors sesterskou společností Hyundai Motors, v roce 2012 záměrně a chybně uvedly nižší spotřebu paliva u svých automobilů, než tomu doopravdy bylo. Za toto činění jim nyní byla vyměřena pokuta 100 milionů dolarů, tedy asi 2,2 miliardy korun. Rozdíl, který uváděli, v přepočtu představoval asi 1 míli, na jeden galon paliva. V přepočtu tedy zhruba 1,6 kilometru dojezdu na 3,8 litrů paliva. Podle amerických úřadů se jedná o historicky nejvyšší pokutu podobného charakteru.

Celé vyšetřování tohoto případu trvalo dva roky a automobilky se na jeho ukončení samy dohodly s americkým ministerstvem spravedlnosti, Agenturou pro ochranu životního prostředí a Agenturou kalifornské vlády pro čisté ovzduší.

Celý případ se týká zhruba 1,2 milionů osobních automobilů a SUV. Automobilky mimo to zaplatí zhruba dalších 50 milionů dolarů, tedy přibližně 1,1 miliardy dolarů, aby podobným pochybením do budoucna předešly. Kromě toho přijdou také o emisní povolenky, za cenu odhadovanou okolo 200 milionů dolarů. Tyto povolenky by pak mohly být prodány jiným výrobcům aut, kteří nesplňují emisní normy.

Takto tvrdé sankce jsou obhajovány tím, že by podniky, které hrají podle pravidel, neměli soupeřit s těmi, kteří podle nich nehrají a porušují je. I z toho důvodu budou muset nějaký ten čas obě automobilky vyšlapovat jako hodinky a pracovat na reputaci svých jmen.