Do okolí Paříže se od července příštího roku se svým starým dieselovým miláčkem jen tak nepodíváte. Rozhodla o tom rada této oblasti, která se nazývá Velká Paříž, což je region zahrnující samotnou metropoli a přilehlé departmenty.

Čistší vzduch ve Velké Paříži

Nařízení, které má za cíl zlepšit zdejší ovzduší, se dotkne dieselových automobilů starších 18 let. Tyto vozy nebudou smět vjíždět do regionu ohraničeného dálnicí A 86, která vede okolo města a od jeho centra je vzdálená osm až 16 kilometrů. V oblasti se nachází 79 obcí s celkem 5,64 miliony obyvatel.

Vedení města už podobné opatření pro dieselové automobily starší 13 let schválilo dříve a platit by měly od příštího léta. Dieselové automobily registrované do roku 2001 ale do metropole vjíždět nesmějí již nyní.

Nakonec přijde zákaz úplný

Norma se dotkne zhruba 700 tisíc vozidel a tak je možné že se rozpoutají velké protesty a mnoha domácnostem to způsobí potíže. Do roku 2024 by pak Paříž ráda zakázala veškeré dieselové automobily a v roce 2030 veškeré vozy se spalovacími motory, tedy i ty benzínové.

Organizace na ochranu životního prostředí tvrdí, že starší diesely jsou zodpovědné za škodlivé emise a jejich zákaz povede k lepšímu ovzduší. V rámci boje proti znečištění omezila provoz automobilů s naftovým motorem řada velmi významných evropských měst, včetně Berlína či Londýna.

Tip pro vás: Kvalitní správa stránek