Od doby, co Audi uvedlo na trh svůj model SUV s označením Q7, bylo širokou veřejností kritizováno především pro velkou hmotnost tohoto auta. Tuto kritiku si vzali konstruktéři k srdci a nový model, který bude odhalený v roce 2014, velmi výrazně zhubne. Konkrétně o více než 360 kg. Současná verze váží celý 2.345 kg a proto je snaha o snížení hmotnosti u druhé generace tohoto modelu určitě krok správným směrem.

Největšího úbytku lze samozřejmě docílit použitím lehčích, především hliníkových slitin. Zatímco v aktuální verzi tvoří tento materiál pouhých 6%, v druhé generaci to bude již necelá polovina, konkrétně 40%. Ruku v ruce se snížením hmotnosti jdou i jízdní vlastnosti. Díky tomu bude vůz dosahovat mnohem lepšího zrychlení i ovladatelnosti. Podstatného snížení samozřejmě dozná i spotřeba.  Konkrétní informace o kolik by se měla snížit ještě nejsou zcela známy, ale vzhledem k váhovému úbytku by to mělo být podstatné číslo.

Ve snížení hmotnosti by měli velmi výrazně pomoci i motory. Například místo současného motoru 3.0 TFSI by se měl objevit turbodmychadlem přeplňovaný šestiválec, taktéž s objemem tři litry. Audi také ohlásilo, že model bude dostupný i v plug-in hybridní verzi. Příchod tohoto modelu můžeme dle posledních zpráv očekávat již příští léto. Aktuální model se stále vyrábí v Bratislavě a dokončován je v Lipsku. Podle posledních informací by se naprosto stejně měla vyrábět i druhé generace tohoto vozu.

Trend snižování hmotnosti je aktuálně nevyhnutelný a netýká se pouze Audi. Stejný krok učinila minulosti i automobilka Volkswagen, když u svého nového modelu Touareg snížila hmotnost o celých 200 kg. Právě ten je totiž aktuálně největším konkurentem verze Q7. Přesto je však Audi mnohem technicky vyspělejší a tak by snížení hmotnosti mělo přinést ještě větší oblibu těchto vozů. Zda se to skutečně povede, si musíme počkat až na zmiňovaný rok 2014.

‎Podobné kroky, tedy redukce hmotností by měli postupně potkat všechny vozy, které tato automobilka vyrábí. Otázkou je, zda se změny dotknou i ohlášeného luxusního modelu Q8. Ten by měl být dle vyjádření Audi ideální kombinací vozu vhodného do lehčího terénu se stylovým sportovním nádechem.