Neukáznění a rychle jedoucí řidiči způsobí každý den nespočet nehod. Většina lidí očekává, že se alespoň v blízkosti škol a nemocnic budou chovat řidiči slušně, ale statistiky ukazují, že jen v USA přijde každý rok o život 100 dětí právě kvůli rychle jedoucím řidičům.

Ke snížení tohoto čísla může přispět nápad Erica a Isy, dvou dětí ze základní školy v Medfordu (Oregon), které vymyslely skvělý plán v podobě budování 3D přechodů. Běžné přechody mnoho řidičů přehlíží, ovšem 3D přechody vytvoří iluzi, která je donutí zpomalit, aby se s ní nesrazili.

Budování 3D přechodů u škol

S realizací nápadu jim pomohl místní umělec Nate Swain, pomohl jim vytvořit takovou podobu 3D přechodu, která už z dálky upoutá pozornost řidiče. Podnětem k vytvoření takového přechodu byla osobní zkušenost Ericova bratra, kterého srazilo auto. Přechody už se začaly plánovat u dalších základních škol a s trochou štěstí se bude inspirace šířit i do dalších měst a zemí.

3D přechody ve světě

Medford není prvním městem, kde se 3D přechody objevují. V malém rybářském městečku Ísafjörður na Islandu najdeme rovněž 3D přechody. Islandský komisař pro životní prostředí Ralf Trylla vyzval k budování těchto přechodů poté, co viděl použití tohoto nápadu v Novém Dillí, India. S pomocí pouliční malířské firmy Vegmálun GÍH se jeho vize stala realitou.

Přechody vypadají z dálky jako plovoucí kvádry a řidiče to nutí zpomalit. Samotní chodci si mohou užívat představu, že chodí po vznášejícím se přechodu.