Dopravní nehoda v zahraničí se, zejména v letních měsících, přihodí jednoduše. A snadno vám pokazí celou dovolenou. Při nehodě nepanikařte. Přečtěte si, jak správně postupovat a proč je důležité mít dobré pojištění.

Co dělat při autonehodě v zahraničí, abyste vše vyřešili relativně v klidu a mohli si užít zbytek dovolené?

Základ je dobré pojištění

Povinné ručení, které platíte v ČR, funguje i v zahraničí. Na zadní straně tzv. Zelené karty je uveden výčet všech zemí, kde platí. Na dovolené je důležité i havarijní pojištění. Nemusíte si ho sjednávat na celý rok, Kooperativa poskytuje i krátkodobé pojištění minimálně na 1 měsíc.

Pokud nemáte o havarijní pojištění na cesty zájem, můžete využít například asistenční službu k vozidlu pro zahraničí u cestovního pojištění.  Tu nabízí Kooperativa pod názvem HOLIDAY. V případě poruchy, nehody či onemocnění řidiče tak získáte okamžitou pomoc.

 Jak postupovat bezprostředně po nehodě?

Ihned po nehodě zapněte výstražná světla svého vozu, umístěte výstražný trojúhelník a oblečte reflexní vestu. Poté zjistěte zdravotní stav účastníků nehody, případně poskytněte první pomoc a zavolejte záchrannou službu. Telefonní číslo byste měli mít pro jistotu uložené ještě před odjezdem na dovolenou.

Přivolání policie se řídí platnými zákony země, ve které se nacházíte. Standardně se volá vždy, když dojde k úrazu, jsou vyšší škody na majetku, nebo pokud se účastníci nehody nedokáží dohodnout. Po příjezdu s vámi hlídka sepíše policejní protokol. Dobře si přečtěte, co je v něm napsáno, jinak ho nepodepisujte. Můžete také uvést vlastní vyjádření o nehodě, a to v češtině. O pomoc můžete požádat asistenční službu své pojišťovny, kde vám poradí, jak postupovat.

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě?

Evropský záznam o dopravní nehodě vyplňujete v situaci, kdy policejní hlídka přivolána nebyla. Tento formulář má stejný obsah ve všech jazykových verzích a získáte ho například na pobočce pojišťovny. Obsahuje veškeré potřebné údaje o automobilu, účastnících nehody a jejím průběhu. Dokument pečlivě vypište a podepište vy i druhý z účastníků nehody. K záznamu je vhodné přiložit detailní fotodokumentaci.  

Je vaše vozidlo nepojízdné?

 Pokud je vozidlo následkem nehody nepojízdné, kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny. Ta zařídí vše potřebné a vy to máte bez starosti. Nekývejte na nabídky místních asistenčních služeb. V drtivé většině případů nemají žádné smlouvy s vaší pojišťovnou a vy byste za pomoc pěkně zaplatili.

Před odjezdem do zahraničí si nechte zkontrolovat auto, abyste v pořádku dojeli, zjistěte, zda vám platí povinné ručení v zemi, kam se chystáte, a zvažte havarijní pojištění. Zároveň myslete na svou bezpečnost, a jezděte opatrně.