Dopravní nehoda je věc, do které se nikdo z nás nechce nikdy dostat. Bohužel si tento moment nemůžeme jen tak vybrat, a když k němu dojde, mnohdy jej nemůžeme ani nikterak ovlivnit či mu předejít. Zbývá nám tak jen být na něj připravený a vědět co dělat poté, co se něco takového stane.

Tento moment prostě neovlivníme a můžete nás bohužel potkat na každém ujetém kilometru. Nikdy se nejedná o příjemnou věc a to zejména pokud je součástí nehody také zranění osob. Pokud se něco takového přihodí i vám, je dobré vědět co dělat a jak postupovat. V momentě, nehody je vždy dobré, abyste primárně zkontrolovali svůj zdravotní stav a poté zdravotní stav vašich spolujezdců. Pokud jsou všichni v pořádku, měli byste zkontrolovat také posádku druhého automobilu a popřípadě jim poskytnout první pomoc, což je ze zákona také vaše povinnost.

Zároveň byste měli aktivovat integrovaný záchranný systém, tedy lékaře, policii i hasiče. Poslední jmenovaní se nemusí zdát vždy nutností, ale věřte nám, že potřeba jsou. Je zapotřebí, aby byl výš vůz dobře vidět. Zapněte tedy výstražná světla a do dostatečné vzdálenosti od automobilu dejte výstražný trojúhelník. Nezapomeňte také vyndat klíčky ze zapalování vozu a vypnout motor.

Mnohdy se vám můžete stát, že aniž by byl někdo zraněn, může u něj dojít k šoku. V takové situaci je potřeba vyvarovat se podávání tekutin a jiných poživatin. Míra šoku může být větší než se zdá a je vždy zapotřebí přivolat lékaře.

Následně se o vás již začne integrovaný systém starat. Vy však musíte vyřídit ještě co s vozidlem. Na to je dobré zavolat na číslo na vaší zelené kartě a nechat si vůz odtáhnout tak, aby vše uhradila pojišťovna. Rozmyslete si, kam necháte automobil odtáhnout, protože zde pak budete řešit další kroky.