Automobily nesou nejrůznější jména, ale krom klasických se u nich často objevují také zkratky, které jsou nejčastěji tvořeny několika písmeny. Mnohdy však vlastně ani netušíme to takové zkratky jako GT, RS či SRT vlastně znamenají. My vám dnes přinášíme význam těch nejznámějších z nich.
AMG

AMG platí za sportovní divizi značky Mercedes-Benz. Zkratka je spojení slov Aufrecht Melcher Grosaspach, což jsou příjmení zakladatelé společnosti vzniklé v letech 1967, ke kterým se přičetlo také rodné město jednoho z nich. Společnost AMG působila z počátku jako samostatný subjekt, ale poté byla Mercedesem pohlcena a ten používá její název pro své nejostřejší náboje.

C-HR

C-HR je poměrně vtipná zkratka, protože její význam neznají ani její tvůrci od Toyoty. Dá se vyložit jako coupé high rider, tedy zvýšené kupé, popřípadě jako cross hybrid revolution.

GT

Automobilkami velmi oblíbená zkratka, která se originálně používala u sportovně střižených automobilů, které byly určeny na dlouhé přejezdy, odtud také Gran Turismo. Ovšem takové BMW touto zkratkou označuje svůj velkoprostorový model – 2 Gran Tourer. Později pak byla zkratka doplňována i o další písmenka v nejrůznějších významech. Například GTS u Porsche coby Gran Turismo Sport či GT-R u Nissanu coby Gran Turismo Racing.

RS

Nám velmi dobře známá zkratka, která se používá i u modelu Octavia. Používá jí však mnoho dalších výrobců a většinou se objevuje u sportovně střižených modelů. Většinou se jedná o zkratku Rallye Sport u německých kolegů pak Rennsport, tedy motorsport. Jen Renault tuto zkratku pojal vyloženě po svém a prezentuje jí jako Renault Sport.

SRT

Tato zkratka je spjata s modely značky Dodge, ovšem našli bychom jí i u Jeepu či Chrysleru. Jedná se o označení pro Street Racing Technology. Dodnes jí najdeme převážně u modelů Dodge, a značí, že jde motorově opravdu do tuhého.