Vzpomínáte si na dobu před pěti lety? V převaze byly tehdy stříbrné barvy automobilů. Dnes o pět let později je všechno jinak. “Prémiovější” stříbrnou barvu vystřídala ve většině případů základní bílá barva. Tento trend potvrdila firma PPG Industries, která je světovým dodavatelem automobilových laků.

Tato firma uvádí, že celkem 25 % vyrobených vozidel bylo bílých. Druhou příčku drží stříbrná zároveň s černou barvou. V procentuálním vyjádření každá z těchto dvou barev tvoří 18 %. Tyto 3 barvy tak dohromady tvoří více jak polovinu všech barev. Bílá vyhrává zejména v Evropě, Severní Americe i Asii. V Jižní Americe nadále převládá stříbrná. Bílé barvě pomohla především firma Apple, která z této barvy udělala barvu technologické vyspělosti.

308

Výrobci tento trend zaznamenali. Zareagovali zejména prémiové značky, ale i neprémioví producenti rozšiřuji škálu nabízených barev. Populární je například odstín slonová kost či perleťově bílá.

Pokud se vám bílá barva nezalíbila, či chcete jít proti trendu, vždycky máte možnost jiné volby. Naopak pokud máte rádí křiklavé barvy, určitě máte z čeho vybírat. Křiklavých barev přibývá. Na vzestupu se má zelená či lentilková modrá. Pro modelové roky 2016 a 2017 se počítá ještě s více odvážnými odstíny. Budete si moci objednat třeba temně šedou se zelenými odlesky. Teď si možná říkáte úchýlárna, ale počkejte za dva roky, třeba se tato barva stane nejprodávanější ;)