Výměna pneumatik čeká každého řidiče v ideálních případech pouze dvakrát do roka. Ačkoliv přesné termíny přezutí letních či zimních pneumatik si bez problémů pamatujeme, málokdo už ví, jak by se měli pneumatiky správně skladovat, aby si zachovaly co nejdéle své vlastnosti. Ačkoliv to může znít pro mnoho lidí přinejmenším úsměvně, je velmi důležitá poloha pneumatik a samozřejmě také teplota prostředí, ve kterém se nacházejí.

Pokud bychom měli začít úplně od začátku, je dobré se zaměřit i na to, zda pneumatiky uskladňujeme včetně disků, které jsou na pneumatice nasazeny. Toto je to nejideálnější řešení, protože pokud máme pouze jednu sadu pneumatik, nejenom že při výměně platíme zbytečně více, ale velmi se také namáhají samotné patky pneumatiky.

Uskladnění pneumatik nám může nabídnout i celá řada různých autoservisů. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že je to za příslušný poplatek. Chceme-li ušetřit a máme vhodné místo, určitě není nutné jejich služeb využívat. Vhodným místem se potom rozumí ideálně tmavý prostor bez velkého průvanu a vlhkosti. Právě to by našim pneumatikám mohlo nejvíce ublížit. Vhodnou volbou je tak suchý sklep, který plně nahradí i profesionální prostory, která nám nabízí autoservis. Naprostou samozřejmostí je, že by pneumatika neměla během uskladnění přijít do styku s různými chemickými látkami, oleji a jinými produkty, které na její kvalitu mohou mít velmi negativní vliv.

Na začátku článku jsme zmínily i ideální polohu, v jaké je skladovat. Doporučuje se umístit je vedle sebe ve stoje, ideálně do stojanu. Ten může být i improvizovaný a vlastní výroby. Nutné je také kola několikrát během období, kdy jsou uskladněny pootočit, aby nedocházelo k deformaci pláště nebo vzniku plošek. Ideální volbou může být také jejich zavěšení za ráfky na pevnou tyč. I zde samozřejmě platí výše uvedené, tedy jejich pravidelné pootáčení. Naprostou samozřejmostí by mělo být před uložením do stojanu jejich očištění. Pro očištění plně postačí proud čisté vody a nejsou nutné žádné speciální přípravky. Jedině při dodržení těchto postupů budeme mít jistotu, že naše pneumatiky budou vždy v naprostém pořádku a připraveny na následující sezónu.