Každá pneumatika má svůj základní rozměr, určité technické parametry a velmi důležitá je také její kvalita. Kvalitou pneumatik a výběrem vhodného rozměru si zajistíme nejen bezpečnost, ale také optimální technické vlastnosti jízdy a účinnost stabilizačních elektronických systémů.

Jak správně přečíst základní označení pneu a co vše toto označení udává?

Obvykle se setkáváme s následujícím označením pneumatik v tomto formát: letní pneu 205/55R16. Co nám takové označení vlastně prozradí? Prvním číslem (v našem případě 205) získáme šíři pneu v mm, číslo za lomítkem (např. /55) nám udává boční profil pneumatiky a poslední číslo z našeho příkladu R16 označuje konstrukci pneu radiální s průměrem ráfku (v palcích). Vhodné rozměry pro daný vůz najdeme ve velkém technickém průkazu, kde jsou Uwe všech povolené velikosti pneu pro náš vůz.

Výběr letních pneumatik pouze podle rozměrů není dobrou volbou

Obrovský rozdíl v kvalitě pneumatiky je třeba vzít v potaz na prvním místě. Opravdu kvalitní pneu 205/55R16 letní splňuje i ty nejnáročnější technické a funkční parametry, jež se výraznou měrou projeví na kvalitě jízdních vlastností, celkové bezpečnosti jízdy a také na účinnosti elektronických stabilizačních a pomocných systémů, jako je např. ABS nebo ESP.

Jaké jsou další parametry pro výběr kvalitní letní pneu 205/55R16?

V neposlední řadě a dle charakteru naší jízdy je vhodné zaměřit se na další kvalitativní parametry pneumatik. Jedná se o rychlostní index, jehož hodnotu opět nalezneme v technickém průkazu. U letních pneumatik může být rychlostní index také vyšší, než je zde uveden. Čím je tento index na pneu vyšší, tím kvalitnější pneumatika je.

S vyšší cenou obvykle rostou i kvalitativní a jízdní vlastnosti letních pneu 205/55R16. Kvalitnější letní pneu mají speciální systém drážek v profilu, který snadněji odvádí vodu při jízdě na mokrém povrchu a tím výrazně snižují riziko aquaplaningu a podstatně zkracují brzdnou dráhu.

Jaké jsou rozdíly mezi zimními a letními pneu?

Byť by se mohlo na první pohled zdát, že minimální, není tomu tak. Letní pneumatiky mají také nižší tuhost, čímž je spotřeba paliva obecně nižší a snadněji přilnou k povrchu vozovky, což zaručuje vyšší přilnavost v zatáčkách. V neposlední řadě je důležitá kvalita materiálu, která se vyplatí i přes vyšší cenu letní pneu 205/55R16, neboť má podstatně vyšší životnost v souvislosti s počtem km.Na kvalitě pneumatik bychom rozhodně šetřit neměli.