V minulém dílu našeho miniseriálu, jsme si představili dva zástupce těchto kompaktních automobilů. Byli jimi Citroen GS a Alfa Rome Alfasud. Dnes si představíme další modely, které se zapsaly nesmazatelným písmem do dějin této kategorie vozů.

Volkswagen Golf (1974) – Golf z roku 1974 je jedním z nejikoničtějších vozů, které kdy evropská automobilka vyprodukovala. Golf se stal téměř přes noc miláčkem celého automobilového světa a nenašel se téměř nikdo, kdo by byl s tímto vozem jakkoliv nespokojen. V tomto Golfu se snoubila německá kvalita s výkonem a funkčností. Ve své době se jednalo o technický klenot, který ve všech směrech plně odpovídal požadavkům zákazníků.

Všechny tvary byly naprosto estetické a také funkční. Vůz na sobě neměl nic zbytečného ani nadbytečného. Tato první generace Golfu definovala jeho celkové pojetí a prvky, které se následně prolínaly i do dalších a řad a které můžeme nalézt i u současných modelových verzí. Z nich za zmínku stojí masivní sloupek C, obdélníková přední maska s kulatými reflektory a štíhlý nárazník. Vůz byl tak nadčasový, že většina jeho prvků byla použita i ve druhé řadě. Avšak nejen zde, jeho prvky se objevily na modelech Polo, Scirocco a Passat.

VW Golf
Fiat Ritmo (1978) – Tento Fiat se řadí klasickým zástupcům pokusů o co nejfuturističtěji vyhlížející vozidlo, které byly v sedmdesátých letech prováděny. Jedná se o vůz, na kterém byly hojně využívány plastové materiály a začaly být poprvé používány velkoplošné nárazníky. Fiat jako by se snažil o využití technologie stealth a proto na sobě nese mnoho ostrých uhlů a odklonů. To vše se na vozidle podepsalo tak, že vypadalo jako lunární samochod. V roce 1982 však byla karoserie pozměněna a více přiblížena zažitým standardům. I díky tomu se stal tento vůz najednou u řidičů velmi populární.

Fiat Ritmo