O existenci proudových letadel máme všichni tak trochu tušení. Pokud však přijde řeč na stroje poháněné proudovými motory, které se neodlepí od země, mnoho z nás se bude asi jen nevěřícně zírat. Ale je tomu opravdu tak. Na světě existují vozidla, která v sobě mají zabudovány proudový motor a díky tomu dosahují neuvěřitelného výkonu. Jedním z nich je i Shockwave.


Shockwave je Peterbit s neuvěřitelným výkonem 26 479 kW, tedy celými 36 000 koňmi. Pro takto brutální výkon byly použity dokonce tři proudové motory, které se starají o chod celého tahače.
Shockwave byl představen na velkolepé show v americkém státě Texas, které se účastnilo mnoho nadupaných vozidel a dokonce i letadel. Srdce by zde zajisté zaplesalo i Davidu Vršeckému, který je držitelem tří světových rekordů v nejvyšších rychlostech dosažených v tahačích s konvenčním pohonem. Ten poslední tvoří hodnotu 605 km/h.

1
Samotný Shockwave obsahuje tři tryskové motory značky Pratt and Whitney s označením J34-48, které dohromady tvoří výkon 26 470 kW. Pro doladění celé atmosféry používá toto monstrum nejrůznější ohnivé efekty, které šlehají z jeho, jinak nefunkčních, vysokých výfuků přímo za kabinou řidiče.

3
Aby bylo možné tahač vůbec zastavit, jsou použity vysokonadimenzované kotoučové brzdy a dvojice vystřelovacích padáků po obou stranách trucku. Shockwave je díky svému obrovskému výkonu schopen dosahovat rychlostí, které dosahují světových rekordů. Naposledy to potvrdil právě v Texasu, kde dosáhl na čtvrt míli rychlosti 412 km/h. Pilot při takovéto rychlosti čelí přetížení 3G. Tahač ještě k tomu všemu stihl během jízdy vypustit ze svých vysokých výfuků třikrát obrovské plameny a to vše doprovodil patřičným zvukovým projevem. Díky tomu vzbuzuje u všech přítomných velký respekt a jen málokterý řidič se opováží za volant tohoto monstra zasednout.