Německý výrobce automobilů Volkswagen nabídl kupcům svých vozů, že od nich odkoupí jejich automobily s dieselovým pohonem v případě, kdy ve městě ve kterém jsou provozovány, dojde k zákazu dieselových vozidel.

Jsou tu však ale

U hlavní značky Volkswagenu nabídka automobilka odkup těch vozů, které budou zakoupeny od začátku dubna do konce tohoto roku. Zákazník bude moci požádat o odkup za aktuální hodnotu daného vozu, pokud město, ve kterém jeho majitel bydli, nebo pracuje rozhodne o zákazu provozu dieselových vozů. Zpětný odkup je navíc podmíněn tím, že si zákazník koupí jiný automobil, na který se zákaz nebude vztahovat.

U automobilky Škoda se bude odkup týkat těch vozidel, které budou pořízené v období od začátku dubna do konce června, a nabídka bude platit 4 roky od koupě vozu. Ostatní podmínky jsou stejné jako u značky Volkswagen.

Striktní Německo

Spolkový soud v Lipsku již koncem minulého měsíce rozhodl, že německá města mají práv na úplný zákaz vjezdu dieselových vozů do svých ulic. Zákazy mohou být časově a místně omezené. Vše iniciovala organizace Deutsche Umwelhilfe a zákazy se mohou dotknout několika desítek měst.

Čistota ovzduší se sice v Německu zlepšuje, ovšem 70 měst stále překračuje povolené limitu oxidu uhličitého, na jehož produkci se dieselové motory podílí nejvíce.

Limity platí již od roku 2010, ovšem nejvíce na sebe diesely strhly pozornost poté, co se provalil skandál Volkswagenu s manipulací hodnoty měřených emisí pomocí škodlivého softwaru. Tento skandál postihl i automobilku Škoda Auto.