Řím se rozhodl tvrdě zasáhnout proti majitelům dieselových vozů, kteří jej provozují v centru města. Chce přijmout razantní opatření, které se nemusí líbit každému.

Řím se inspiruje Německem

Možná se k vám doneslo, že Spolkový soud Německu rozhodl o tom, že německá města mohou zakazovat vjezd určitým typům vozidel. Některá z nich taková opatření skutečně plánují a nejsou sama, Řím již ví rok, kdy nařízení vstoupí v platnost.

Řím se rozhodl zakázat dieselové automobily ve svém historickém centru od roku 2024. Oznámila to starostka tohoto města Virginia Raggiová na svém facebooku. Něco podobného je v plánu také v Miláně, kde má vejít podobné nařízení v platnost do roku 2030.

Silná nařízení

Řím se již dlouhodobě potýká se smogem, a proto vedení města rozhodlo o tomto velmi razantním kroku. Sama starostka přiznává, že se jedná o silné opatření, které je však nutností, pokud chce Řím skutečně zakročit. Ve městě nenajdeme žádné velké průmyslové podniky a tak jsou vozy primárním zdrojem smogu, který Řím často trápí. I proto se v minulosti během kritických smogových situací objevoval zákaz vjezdu do města nejdříve pro vozy s lichým číslem na SPZ, následně pro starší dieselové vozy. Ovšem dodržování těchto nařízení nebylo příliš důsledně kontrolováno policií.

Trpící člověk i Koloseum

Problematika smogu netrápí jen obyvatele Italské metropole, ale také její kulturní dědictví. Podle nejnovějších studií tamní univerzity, působí smog nepříznivě na bronzové sochy, kterých přímo ohrožuje zhruba 60 a také ohrožuje asi 3 600 monumentů. Rozhodnutí Říma přišlo ve stejný den jako v Německu.