Přestože stále více motoristů používá alu kola i v zimě, stále platí, že sezona elektronů začíná na jaře. Poradíme jak je kupovat a co je opravdu nejdůležitější. Jedině elektrony prodávané výrobcem automobilu jako originální nemusí mít značku KBA. Pokud kupujete alu kola jako příslušenství od jiného výrobce, trvejte na značce KBA, která je součástí elektronu.
Není to ani nálepka ani vyražené číslo, ale dobře viditelný reliéf. Slitinová alu kola plní na autě v podstatě dvojí funkci. V první řadě jsou pevnější než plechové, zlepšují chlazení brzd a svými vlastnostmi mohou přispívat k lepším jízdním vlastnostem. Zadruhé podstatně zkrášlují auto a nerezaví jako plechové. 
Při výběru designu se neomezujte a vyberte, co se k vašemu autu hodí tak, abyste byli se vzhledem spokojeni. Počítejte s tím, že čím je komplikovanější design, tím se obtížnější elektrony udržují čisté a na stříbrných je vidět špínu nejméně. Snadnou údržbu a pomalejší usazování nečistot zaručuje povrchová úprava „nanotech“. Nad design však musí být povýšena kvalita a rozměry alu kola by měly být přizpůsobeny danému autu.
alu-kola-borbet-BS

Pozor na značku KBA

Než se dáte zlákat nízkou cenou, uvědomte si, že kola jsou jedinou spojnicí auta s cestou a nekvalitní elektrony, nejčastěji čínských výrobců, mohou ohrozit bezpečnost. Nakolik Ministerstvo dopravy problém dlouhodobě neřeší a nepostihuje za nesplněné podmínky zákona, což může být motoristům v podstatě jedno, vyberte si alu kola podle značky kvality. Jediným klíčem kvality, kterým se může řídit i absolutní analfabet v oblasti motorismu je značka KBA a při ní čísla vytištěna na elektronu. KBA je zárukou, že daný typ prošel zkušebnou TUV v Německu, je to kvalitní a schválený elektron na evropské silnice. Jediná alu kola, které KBA nemusí mít, jsou ty, které dodává výrobce auta originální k danému modelu. Elektrony bez KBA určitě nekupujte.

Podle technického průkazu

Rozměr alu kol musí sedět s údajem v technickém průkazu vozu. Pokud máte zapsán pouze jediný rozměr a chcete jiné elektrony, vyberte si takového certifikovaného prodejce, který může vystavit doklad o schválení daného typu pro konkrétní auto. Elektron musí samozřejmě pasovat k pneumatikám, jejich šířce i průměru, je třeba se poradit s odborníkem. Nejdříve se musí shodovat vnější průměr alu kola a vnitřní průměr pneumatiky, tedy na disk 6 J x 16 jde pneumatika, která má v označení symbol R16. Šířka pneumatiky má jisté tolerance, na šířku alu kola 6 J může být vhodných několik různých rozměrů. Školený člověk v pneuservisu přesně ví, jaké elektrony mohou být pro daný typ vozu použity, aby měli správnou rozteč děr a příslušné ET, tedy hloubku zálisu.