Létající vozy nejsou žádnou novinkou a již před 12 lety se uvažovalo o jejich plném využití. My si dnes představíme nejznámějšího výrobce létajících vozů, Moller International. Tyto vozy se staly legendou a zatímco se jejich příznivci stále chtějí dočkat okamžiku, kdy se stanou běžnou součástí provozu, jakoby se po nich slehla zem.

Skycars jsou snem snad každého řidiče, který nesnáší zácpy. Pokud si říkáte, že by byly takové vozy příliš drahé a jejich provoz rovněž finančně zatěžující, tak jste na omylu. Pokud by došlo k sériové výrobě, tak výrobce plánuje, že by cena klesla jen na 100 tisíc dolarů, tedy v přepočtu na cenu kolem 2 milionů korun a to je velmi příjemná cena, jelikož si mnoho lidí kupuje i běžná auta v dražších cenových relacích.

Skycars

Tyto vozy nejezdí, resp. nelétají, na benzín, ale na ethanol, tedy líh. V porovnání s rychlostí a s jednoduchým přímočarým provozem vyjde spotřeba finančně na podobnou částku, jakou byste utratili za cestu běžným vozem na benzín nebo na naftu. Vozy jsou poháněny obvykle 8 a více Wankelovými motory. Wankelův motor je spalovací motor, který má rotačním píst založený na principu rozpínání plynů.

Wankelův motor

 

Jedním z důvodů, proč nejsou skycary v běžném provozu, je údajně skutečnost, že jsou hlučné. Hlučné jsou ovšem jen při vzletu, nejprve kolmo vystoupají do požadované výšky a pak se rozletí. Pro ovládání není potřeba pilotní průkaz, ale zatím nejsou pro provoz těchto vozů připraveny žádné podmínky a pravidla, a protože se jedná ve většině zemí o raritu, kterou mnoho lidí ani nezná. Těžko usoudit, jestli budou někdy použity v běžném provozu. Nyní již k vozům Moller Skycar, tento výrobce se postaral o 4 nejznámější modely a my si je stručně představíme:

Moller Skycar 400

Létající vůz s 8 motory, který pojme 4 lidi. Má vertikální start, jeho rychlost je až 533km/h a hlučnost jeho motoru je při vzletu 65 dB. Dokáže letět až 6 hodin a dolétne 1213 kilometrů na jedinou nádrž. Jeho váha je 1088 kg a motor má 720 koní.

skycar 400

 

Moller Skycar 200

Jedná se o jakési kupé mezi skycary. Je určen pro 2 osoby a jeho maximální rychlost je 384km/h. Je velmi elegantní a jeho dolet je zhruba 700 km. Váha vozu je jen 600 kg.

Skycar M200

 

Neuera

Jeden z nejstarších skycarů, který svojí podobou připomíná létající talíř. Nejedná s o superrychlý vůz, ale spíše o rekreační záležitost, která dokáže nahradit terénní vůz, vznášedlo i sněžný skútr. Aktuálně slouží k experimentálním a vojenským účelům. Vznáší se ve výšce jen cca 3 metrů a je určen pro přepravu 1-2 osob.

 

Neuera

 

Firefly

Projekt, který se zatím nedočkal plné realizace. Jeho účelem je sloužit při požárech vysokých budov, kde pomůže s rychlou evakuací lidí žijících ve vysokých patrech. K záchranným účelům by mohl sloužit kdekoliv, kde jsou nedostupné podmínky pro záchranáře.

Firefly