Mnoho lidí časem dopřeje plechovému miláčkovi nové alu disky, protože plechové kola nevypadají nejlépe ani na Škodě Fabii, natož na nějakém lepším bouráku. Avšak nákupem litých kol by váš zájem o ně neměl končit. Pokud chcete dopřát litým kolům delší životnost, tak byste neměli zapomínat na řádnou údržbu.

Zaschlý asfalt v kombinaci s nevhodně zvoleným přípravkem může disk nenávratně zničit a vám zůstanou jenom oči pro pláč. Čištění alu kol však není žádná věda, základním pravidlem je pravidelné jemné čištění. Proto nenechávejte na kolech zbytečně dlouho zaschlé nečistoty, jako je právě asfalt či sůl, bláto nebo jemné částečky z brzdových destiček. Tyto nečistoty v kombinaci se slunečním zářením mohou způsobit nenávratné poškození disku.

Představujeme správný postup čistění alu disků

Nebojte nebudeme prezentovat žádnou alchymii. Stačí si připravit nádobu s teplou vodou, ve které rozmícháte pár kapek mycího prostředku s odmašťujícím účinkem. Doporučujeme provádět čištění kol po několika minutovém vychladnutí, po delší cestě budou kola a brzdy hodně zahřáté. Po vychladnutí se již nemusíte bát a můžete se pustit se do čištění. Nejvhodnější je omývat jemnou houbu, kartáčem nebo hadříkem (v žádném případě nepoužívejte žádný brusný přípravek nebo předmět!). Po omytí stačí již kola osušit a v případě potřeby celý postup ještě jednou opakovat.

Alu disky

Čemu byste se měli naopak vyvarovat

Na pultech obchodů narazíte na zázračné prostředky, které stačí nastříkat a špína téměř sama sleze. Avšak je potřeba vybírat s rozumem, některé agresivní prostředky jsou založeny na bázi kyseliny. Sice umytí po nastříkaní tohoto kouzelného přípravku bude hračka, ale pokud budete tyto prostředky používat pravidelně můžete si poškodit lakovaný povrch kola.

Doporučujeme proto šetrné čističe kol, které mají neutrální PH a jsou vhodná i na leštěná kola.

Pokud máte na zimu druhou sadu disků kol, tak nezapomeňte před uskladněním letní kola pořádně očistit, protože dlouhodobé působení nečistot může též nenávratně narušit lak na kolech. Toto platí samozřejmě také při uskladnění zimní sady.

Zvláštní péči je potřeba věnovat asfaltu na elektronech

Slunečno, vysoké teploty a nekvalitně provedená oprava silnice může způsobit, že asfalt skončí také na voze. Jakmile asfalt zaschne je zaděláno na problém. Asfalt lze bez pomocí speciálních přípravků těžko odstranit.

Existuje pár ověřených tipů, většina českých řidičů používá na odstranění obyčejný smotek vaty a sádlo.

Dalším účinným přípravkem je technický benzín, avšak zde byste měli být velmi opatrní a nejdříve vyzkoušet čištění na méně viditelném místě. Používejte vždy malé množství technického benzínu a po očištění elektrony ihned umyjte vlažnou vodou se saponátem.

Na trhu je také řada prostředků sloužících výhradně pro odstranění asfaltu. Tyto příspěvky fungují velmi dobře i na zaschlé částice. Avšak i zde je potřeba opatrnosti. V případě použití těchto přípravků, nejdříve vyzkoušejte nanést kapku přípravku na méně viditelnou část.

Pokud budete dodržovat naše základní rady ohledně péče o alu kola, nebudete jenom spokojení, ale vaše kola budou neustále zářit a vypadat jako nová.