Někteří řidiči tvrdí, že ušetří, když jezdí po celý rok na zimních pneumatikách. Domnívají se, že v zimě takto splní zákonnou povinnost a v létě si mohou jezdit, na čem chtějí. To je však velký omyl. Nikoliv z hlediska zákona, ale vzhledem k bezpečnosti jízdy, úspoře peněz a dalším kritériím.

Podle současné právní úpravy platné v České republice je povinností každého majitele nebo provozovatele motorového vozidla používat zimní pneumatiky vždy od 1. listopadu do 31. března. Používání zimních pneumatik na osobních, užitkových a nákladních vozidlech je nutností především z pohledu bezpečnosti silničního provozu. Zimní pneumatiky mají úplně jiné jízdní vlastnosti díky odlišnému dezénu, který lépe odvádí vodu a zaručuje bezpečnější jízdu na mokré, zasněžené i namrzlé vozovce.

94-uniroyal-rainexpert

Další odlišností oproti letním pneumatikám je zcela jiné chemické složení, díky kterému jsou zimní gumy měkčí a lépe tak přilnou k povrchu vozovky, lépe na ní drží, čímž se v zimních podmínkách výrazně snižuje riziko smyku. Pokud se přes všechny argumenty někdo rozhodne jezdit i po skončení zimy na letních pneumatikách, měl by si uvědomit, že měkké zimní pneumatiky se rychleji opotřebovávají. Nepříjemná je i jejich vyšší hlučnost.

71-continental-contisportcontact-5-p

Hlavním nevýhodou však je zvýšená spotřeba pohonných hmot díky většímu valivému odporu u měkkých zimních pneumatik. Každý pneuservis má napilno vždy s blížícím se termínem přezouvání zimních pneumatik na letní pneu a opačně. Význam pneuservisů každým rokem stoupá s rostoucím počtem automobilů a jejich kvalitou. Jízdním vlastnostem vozidel musí odpovídat i kvalitní pneumatiky.

76-continental-contipremiumcontact-2

Pneuservisy se dnes proto nezaměřují pouze na výměnu pneu, ale i na jejich správné vyvážení, huštění apd., neboť tyto funkce mají velký vliv nejen na životnost pneu, ale i na jízdní vlastnosti vozidla. V pneuservisu vám zkušení pracovníci poradí, jaké letní pneu budou pro vaše vozidlo optimální. Důležité je, aby měly dobrou adhezi, ochranu proti aquaplaningu, nízký valivý odpor a také co nejdelší životnost.