Když se řekne nejprodávanější model v Evropě, asi každému se vybaví model Golf od Volkswagenu. Tak to skutečně poslední sedm let bylo, ovšem minulý měsíc musela německá legenda ustoupit zcela jinému soupeři.

Golf je samozřejmě jedním z nejprodávanějších modelů Evropy, světa, všech dob a současnosti. Ovšem po sedmi letech se pro něj stal tento březen prvním měsícem, kdy automobil není v čele všech.  Z první příčky jej sesadil Ford Fiesta.

Za úspěchem toho modelu stojí hned několik faktorů. V tomto měsíci bylo prodáno 47 tisíc kusů, což je nárůst o 11%. Na druhou stranu Gold ztratil a to dost výrazně. Jeho prodeje se během tohoto měsíce propadly o 17%. Prodáno ho tak bylo 46 800 kusů.

Prvním důvodem je především nástup nové verze Golfu, která v březnu nebyla ještě naskladněná u všech prodejců vozů. Na automobil se tak musí dlouho čekat a je logické, že o novinku je větší zájem než o starší generaci. Naopak Fiestu velmi brzy čeká mezigenerační změna, která snižuje ceny aktuální verze, a zákazníci na tuto pobídku slyší.

Zároveň zde hraje také roli ochladnutí zájmu o vznětové motory. Zatímco u malých vozů nehrají tyto motory takovou roli, u kompaktů je to přesně opačně a jakékoliv výkyvy v preferencích jsou znát. A ještě jedna věc sehrála svou roli. Je jím legislativní změna v Anglii, kde Fiesta patří dlouhodobě k nejoblíbenějším vozům a kde zaúřadovala změna sazby spotřební daně, která nyní snižuje pořizovací cenu automobilů. Věříme však, že se situace opět vrátí brzy do normálu, a Golf se opět dostane na své vyhřáté místečko na výsluní.

Tip: Podívejte se na náš IT magazín.