Myslíte si, že policejní vozy by měly být co nejlépe utajené, popřípadě mít neoriginální podobu, jako dalších několik tisíc policejních vozů spadající pod jeden útvar? Pokud ano, tak si zřejmě nebudete rozumět s vozovou politikou některých států. V policejních barvách totiž můžeme spatřit BMW i3, nebo Lamborghini Huracan.
Někdo rád vdolky jiný holky
Česká dopravní policie je neodmyslitelně spjata s vozy Octavia od mladoboleslavské Škodovky. Minulý týden si dokonce vyzvedla několik civilně vypadajících vozů, na kterých bychom vůbec nepoznali, že se jedná o policejní vůz. V mnoha jiných státech však jdou zcela opačnou cestou, a policejní vozy slouží spíše jako jakýsi prostředek propagace, ukazování síly a schopností.

Blízký východ válí
Mezi ty vůbec nejznámější patří policejní vozy z Dubaje, kde tamní policie vlastní flotilu téměř dvou desítek těch nejluxusnějších vozů, jaké vás jen napadnou. Bugatti Veyron, nebo Lamborghini Aventador, to je jen malá ochutnávka vozů, které dubajská policie vlastní, ale které zločince příliš nechytají, ale působí spíše jako prostředek pro zviditelnění. To samé platí pro vůz Lykan Hypersport, který používají policisté v Abú Zabí.lykan20_567299901760b

Super sporty ve službách jejího veličenstva policie

Supersporty ve službách policie však najdeme i v Evropě. Známá je spolupráce značky Lamborghini s italskou policií. Lamborghini Huracan a starší Gallardo neslouží jen pro parádu, ale jsou skutečně nasazovány do ostrého provozu, kde hlídkují na dálnicích, popřípadě slouží k rychlým přesunům důležitých policejních orgánů. Italští četníci Carabinieri zase jezdí Lotusem Evora.

A co historie?
Rychlé vozy v policejních službách však byly využívány i v minulosti. Rychlé vozy používali v 60. letech například francouzští policisté a to vůz Alpine A110, a jejich holandští kolegové používali vozy Porsche.

Netradičně  a ekologicky
Ve městských podmínkách se zase skvěle hodí spíše ekologické vozy, třeba jako v Los Angeles, kde policie začala používat BMW i3 a některé evropské složky používají pro hlídání měst i Mitsubishi i-MiEV.