Toyota nám již delší dobu oznamuje, že chystá prodej modelu na vodíkový pohon. Tento model byl až do teď označován jako FCV, avšak nyní je jeho konečné jméno jasné. Celý vůz se bude jmenovat Toyota Mirai, což v japonštině znamená budoucnost, a bude specifický svým futuristickým designem i pohonem.

Mirai se nejdříve začne prodávat na domácím japonském trhu a to v dubnu 2015. Ve vybraných státech Evropy a v USA se začne prodávat během příštího léta a potencionální zákazník by si měl přichystat 1,3 milionu korun.
Celý design se od původního konceptu FCV příliš neliší a je označován za kontroverzní. My ho však spíše označujeme za futuristický.

1

O jeho pohon se stará elektromotor, který energii nečerpá z konvenčních akumulátorů, ale z vodíkového palivového článku. Motor by měl nabízet výkon 113 kW a točivý moment 335 N.m. Na jedno natankování by měl být Mirai schopen ujet až 482 kilometrů.  Doplnění vodíku by mělo trvat méně než pět minut, což je ve srovnání s dobou nutnou pro doplnění energie v bateriích elektromobilu, velká úspora času.

3

Toyota zároveň s tímto automobilem řeší i další problém, a to nízký počet čerpacích stanic, kde je možno vodík načerpat. Rozhodla se vybudovat svou vlastní síť těchto stanic a tak zajistit dostupnost paliva pro své zákazníky po celém světě. Nicméně detaily o tomto projektu zatím nejsou známy. A my se tak budeme muset nechat překvapit. Nicméně už teď víme, že Mirai bude zřejmě jedním z prvních nakouknutí do dveří jménem vodíková budoucnost v automobilismu.