Málokdy kontrolujeme, v jakém stavu jsou naše klíče od auta. To, že potřebují opravu, tak většinou zjistíme, až když není jiné řešení.
Téměř bez kontroly
V ruce je máme denně, ale používáme je naprosto automaticky, aniž bychom se na ně podívali. Přijdeme k autu, stiskneme tlačítko pro dálkové ovládání centrálního zamykání, nasedneme do auta a klíče zasuneme do zapalování. Že jsou klíče poškozené si všimneme, až když přestanou fungovat. Jenže i malá prasklina nebo nalomení plastového krytu může způsobit velké problémy s odemčením nebo startováním auta. Klíče sice bývají celkem odolné, při jejich výrobě jsou testovány třeba i na vyprání v pračce nebo pád z okna, ale i přesto se poškodit či rozbít dají. Nejčastější závada je drobné nalomení nebo přímo odlomení kusu plastového krytu, což považujeme spíše za estetickou vadu. Když ale klíče dále používáme, zvlášť pokud máme vystřelovací klíč, může dojít k vytváření dalších prasklin. Klíč pak nedrží tam, kde má, nejde schovat zpět nebo naopak vystřelit z platové krytky a tedy používat.
Důležité funkce
Tak, jako alespoň jednou za čas zkontrolujeme tlak v pneumatikách, bychom měli zkontrolovat i své klíče od auta. Když zjistíme poškození nebo prasklinu, je lepší vyřešit opravu ihned a nečekat, až se problém zhorší. Výměna plastového krytu autoklíče není nijak složitá a nepotřebujete k tomu nic složitě zařizovat, jen znát značku, typ a rok výroby svého auta. Klíče se mohou lišit i v rámci jedné značky a modelu, proto jsou důležité informace o typu vozu. V plastovém krytu jsou navíc u moderních aut často umístěny i důležité doplňky, jako je čip s kódy pro odblokování imobilizéru nebo dálkové ovládání zamykání. I malá vada tak může poškodit potřebné komponenty uvnitř a způsobit, že se do auta nedostanete nebo nepůjde nastartovat. V případě vylomení nebo nalomení samotné planžety klíče z plastového krytu je pak nutné řešit opravu okamžitě.
Pravidelné kontroly klíčů od auta dokážou předejít zbytečným problémům. Při zjistění poškození proto neváhejte s opravou.