Poutáte se pokaždé, když nastoupíte do automobilu? Možná že jste si okamžitě odpověděli, že ano. Jenže nás zajímá, zda se poutáte i v momentě, kdy sedíte na zadních sedadlech, co by spolujezdec. Podle nejnovějších průzkumů na tom nejsme s poutáním na zadních sedadlech nejlépe a to nejen v Evropě.

V Evropské Unii je používání pásů na každém ze sedadel povinné v každém ze států. Pokud se však podíváme na Spojené Státy, zde platí trochu jiná pravidla. Je tak trochu paradoxní, že země, kde je tolik kladen důraz na ochranu posádky vozu, je používání pásu nařízeno jen v některých ze států. Na předních sedadlech se musí poutat všichni řidiči všech států krom státu New Hampshire. Ovšem na zadních sedadlech je povinnost zcela jiná.

Povinnost poutat se na zadních sedadlech platí pouze ve 29 státech s ve Washingtonu D.C. U nás je například toto poutání povinné již od roku 1989 a to ve všech vozech, které pásy mají. V USA byla nyní proveden anketa, která měla za cíl zjistit, kolik lidí se ve skutečnosti ve voze pásá. Výsledkem je 91% cestujících, kteří se pásají vždy na předních sedadlech. Ovšem na zadních sedadlech se pravidelně pásá pouze 72% dotázaných.

Čtvrtina dotázaných si myslí, že poutání se na zadních sedadlech je dokonce naprosto zbytečné, protože jsou mnohem bezpečnější než sedadla přední. Další na to zkrátka jen zapomínají, popřípadě jsou pro ně pásy příliš nepohodlné. Podívejte se na video, které ukazuje, jak dopadne nepřipoutaná posádka na zadních sedadlech během nehody. Třeba vám také otevře oči.