O elektromobilech a hybridních technologií slyšíme neustále nové a nové zprávy a není divu. Automobilový průmysl stojí na velmi významné mezníku, který to byl naposled s vynálezem spalovacího motoru. Do pěti let bude téměř polovinu trhu představovat elektrická energie. Vyplývá to alespoň z průzkumů společnosti Dalia, která jej prováděla po celém světě.

Aktuální stav světového automobilového trhu je takový, že elektromobily zde zaujímají pouze jedno jediné procento veškerých prodejů. Lidé nadále zůstávají věrni klasickým spalovacím motorům. Důvod je vcelku jednoduchý a to pořizovací cena elektromobilů, která je prozatím až příliš vysoká. Zároveň je to také nízká dojezdová vzdálenost, kterou vozy prozatím na jedno nabití poskytují.

Možná o to více jsou překvapující čísla, se kterými momentálně přišla spolčnost Dalia. Ta se ptala několika desíte tisíc respondentů po celém světě na to, zda mají zájem o vozy poháněné čistě elektřinou. Výsledkem je zpráva, která hovoří o tom, že by se mělo aktuální jedno procento rozrůst až na procent třicet. Největší zájem je o elektromobily v Thajsku. Zde by takovýto vůz rádo vlastnilo hned 66% dotázaných. Následuje Vietnam s 62% a poté Čína s 58%, která sama patří mezi státy s nejpřísnějším omezováním emisí.

Naše republika bohužel mezi dotazovanými nebyla, ale můžeme se podívat na naše sousedy, kde mají největší zájem o elektrickou energii v Rakousku a poté v Polsku. Až za nimi je Německo, což je dost překvapivé vzhledem k tomu že by měly zdejší automobilky zahájit v příštích letech velice důraznou elektrickou ofenzivu.

Co se týče zemí za oceánem, tak zde má největší zájem o elektrické vozy USA a Kanada s 31% zastoupením. O osm procent více má Mexiko a dalo by se říci, že kompletně celá Jižní Amerika se k otázce elektrifikace automobilů staví velmi kladně. Podívejte se na přehlednější analýzu všech států zde.