Nákup ojetého vozidla je v mnoha směrech výhodný. Největším lákadlem je nižší pořizovací cena. Výběr ojetých automobilů je na trhu opravdu široký, proto je důležité při samotném nákupu postupovat systematicky. Sepsali jsme pro vás 7 bodů, jak vybrat ten nejlepší ojetý automobil.

1. Určete si rozpočet

Určete si přesně mantinely, mezi kterými se chcete pohybovat. Je důležité být schopný objektivně posoudit své finanční možnosti. Při koupi ojetiny je dobré ponechat si rezervu na případné menší investice po nákupu. Určete si také, z jakého zdroje budete nákup financovat. Platba hotově, úvěr nebo leasing. Případně kombinace těchto možností. Svůj stanovený rozpočet si zapište a striktně se ho držte.

2. K čemu auto potřebuji?

Před tím, než přejdete k samotnému vybírání vozidla, určete si k čemu přesně budete automobil využívat. Stanovte průměrný roční nájezd kilometrů, vyberte ideální karoserii a velikost vozidla. Zvažte, zda bude je pro vás praktičtější manuální nebo automatická převodovka. Zkrátka si uvědomte, jakým stylem jezdíte a podle toho své ojeté vozidlo hledejte. Vše si pečlivě zapisujte.

3. Dieselový nebo benzínový motor?

Velmi obecně řečeno platí pravidlo, že pokud jezdíte krátké vzdálenosti ve městech, často popojíždíte a opětovně startujete je pro vás vhodnější benzínový motor. Pokud naopak jezdí spíše delší vzdálenosti, bude pro vás vhodnější spíše diesel. Při tomto rozhodování je důležité zohlednit také fakt, že ojeté automobily z dieselový motory, zejména pak turbodiesel, mají vyšší pořizovací cenu než srovnatelné modely v benzínové verzi. Výhodou benzínové motoru je také větší odolnost proti hrubšímu zacházení.

4. Prozkoumejte nabídku

Velikou výhodou seriózního autobazaru jsou kvalitní internetové stránky, které obsahují kompletní nabídku ojetých automobilů s kompletní technickou specifikací a širokou fotogalerií každého modelu. Vy si tak můžete v klidu podle vašich vypsaných kritérií udělat širší výběr ojetin, které jsou pro vás zajímavé.

5. Návštěva autobazaru

Teď už máte konkrétní představu o tom, o která vozidla budete mít eventuální zájem, takže můžete vyrazit do autobazaru. V ideálním případě je dobré, vzít s sebou zkušeného nezávislého automechanika. Prodejce, který nabízí pouze kvalitní ojetiny s ověřeným původem nebude mít s přítomností mechanika žádný problém. Kvalifikovaný prodejce vám samozřejmě podá kvalitní informace a pomůže zvolit ideální vůz.

6. Testovací jízda

Když už máte výběr zúžený na několik vozidel, přichází na řadu testovací jízda. To je naprosto nezbytný úkon, který vám seriózní autobazar vždy nabídne. Vozidlo by mělo být před jízdou studené. Nejprve zkontrolujte víčko olejové nádrže, poté barvu samotného oleje. Při prvním nastartování bedlivě poslouchejte, aby vám neunikly případné nežádoucí zvuky. Během jízdy sledujte, jak automobil brzdí, jestli neplave v zatáčkách nebo případně nejeví jakékoliv další známky zhoršeného technického stavu. Po skončení jízdy zkontrolujte barvu kouře vycházejícího z výfuků. Neměl by být hustě bílý ani tmavě černý.

7. Platba, přepis a pojištění

Jestliže máte pečlivě vybráno vozidlo přesně podle vašich představ, můžete přejít k samotnému nákupu. Autobazar na úrovni za vás vyřídí všechny administrativní formality a nabídne formu financování, která vám bude nejvíce vyhovovat. Na přání vám také ujedná pojištění. Poté už nezbývá jen popřát mnoho spokojených kilometrů.