Už zbývá jen pár týdnů do okamžiku, kdy se vaše rodina rozroste? Už nebudete jen vy dva, do rodiny přibude další nový člen? Nejvyšší čas začít uvažovat o pořízení rodinného auta. Sice se do toho vašeho možná taky poskládáte, jakmile ale vyrazíte na delší cestu, pravděpodobně zjistíte, že není tak pohodlné a možná nepobere ani všechny věci.

Bezpečnost především

Možná jste si šetřili na kabriolet, teď je ale čas zapomenout na své sny a přání a jejich realizaci trošku odsunout. Rodinné auto musí být prostorné, ale taky bezpečné, nic z toho ten kabriolet nesplní.

Krok první: Nové nebo ojeté?

Když přijde na výběr auta, je třeba se nejprve rozhodnout, zda budete chtít investovat do nového, nebo sáhnete po vozidlu z autobazaru.

Nové auto je finančně náročnější, na druhou stranu ale i spolehlivější a budete na něj mít několik let záruku. Ojeté auto bude možná méně spolehlivé, bude vás ale stát jen zlomek toho, co auto nové. No a co si budeme povídat, příchod nového človíčka na svět s sebou nese i pořízení spousty věcí, takže se hodí každá koruna.

Krok druhý: Kolik do auta můžete investovat?

S rozhodnutím mezi novým i ojetým autem vám pomůže i vaše finanční situace. Popřemýšlejte, kolik do auta můžete investovat a zda máte dostatečně našetřeno, nebo budete žádat o půjčku nebo leasing.

Krok třetí: Jak velký kufr má auto mít?

Dokud jste všude jezdili sami nebo ve dvou, moc věcí jste nepotřebovali. Jakmile ale přibude do rodiny nový človíček, situace se dramaticky změní. Jedno dítě potřebuje víc věcí než několik dospěláků, do toho kočárek a další nezbytnosti. Velikost zavazadlového prostoru tak důkladně promyslete.

Víte, že rodinné auto by mělo mít kufr o obejmu alespoň 400 litrů? O menším ani neuvažujte.

Krok čtvrtý: Jakou karoserii preferujete?

Rodinné auto musí být pohodlné a prostorné, v ideálním případě by tak mělo mít 5 dveří. A co dál? Variant je hned několik.

  • SUV má vyšší karoserii a zvládá i jízdu náročnějším terénem.
  • MPV vyniká velkým vnitřním prostorem a vyšší karoserií, dá se u něj měnit počet sedadel, která lze sklápět nebo přidávat (odebírat). Potěší i velikost úložných prostor.
  • Vyšší karoserii nepotřebujete? Vsaďte na kombi s větším úložným prostorem, které charakterizuje protažená zadní část vozu.

Krok pátý: S isofixem nebo bez?

Některé dětské autosedačky lze nainstalovat jen do auta se systémem ISOFIX. Jakou autosedačku pro svoje ratolesti chcete vy?

Tip na závěr: Nezapomeňte si taky sjednat autopojištění

Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, totiž musí mít uzavřené minimální povinné ručení. Sjednání havarijního pojištění už je dobrovolné. Obojí si můžete sjednat i online.