Společnost Aston Martin patří již dlouhá desetiletí ke tradičním stálicím na trhu se super rychlými a luxusními vozy. Tento anglický dravý elegán je například tradiční zbraní stejně dravého anglického elegána, jménem James Bond, a po celém světě je číslem jedna u mnoha fanoušků.

Samotná společnost si v poslední době prošla velkou proměnou. V loňském roce byl oznámen nový majitel a také spolupráce s AMG. Tyto změny přinesly do společnosti nový vánek, který se projevil největší modelovou ofenzivou v historii společnosti.


Všechny nové vozy budou stavěny na nové platformě. Ta současná VH, na které byl stavěn již model Vanquish z roku 2001, bude nahrazena platformou, která z ní bude částečně vycházet. Nová platforma, skládající se taktéž z poměrně malých hliníkových komponentů, bude více flexibilnější. To umožní Astonu vytvoření více modelů. Díky tomu bude moci použít agregáty od AMG a dokonce se spekuluje o sdílení s některými modely koncernu Daimler. S Mercedesem je zatím domluvena dodávky sportovních osmiválců, avšak do budoucna se počítá i s dvanáctiválci.

aston-martin-06

AMG tak nahradí dosavadního dodavatele pro Aston značku Ford, se kterou kontrakt vyprší v roce 2018. Právě do té doby by měl Aston přejít na motory AMG. Aston s Mercedesem spolupracuje také v oblasti elektroniky, díky čemuž se dočká modernějšího multimediálního systému a různých elektronických pomocníků.

aston-martin-vanquish
Avšak tu největší radost všem příznivcům Astonu Martin udělala zpráva, která je informovala o práci na hned několika nových modelech najednou, které by se od sebe měli velmi lišit. Současné modely Astonu sice byly krásné, avšak často velmi podobné. Jako vlajková loď těchto změn bude vystupovat nová modelová řada vozu DB9. Ta má být představena v roce 2016. Právě ona již bude stát na nové platformě a pod její kapotou bude burácet motor od společnosti AMG. To naznačuje, že oním motorem bude, oproti stávajícímu dvanáctiválci, osmiválec.

2014-aston-martin-vanquish-02

Rok na to by měl dorazit nový Vantage ve zkrácené verzi, který bude nabízen jak s osmiválcem, tak i dvanáctiválcem. A konečně rok 2019, kdy úlohu vlajkové lodi převezme nový Vanquish.
Spekuluje se také o příchodu nástupce sedanu Rapide. Potvrzen je však nový model sedanu značky Lagonda, jehož výroba však bude zřejmě omezena. Ptáčci si také štěbetají o SUV od této značky, které má být postaveno na platformě Mercedesu GL. Aston na tyto zvěsti však reagoval tak, že SUV vyjde jen v případě, pokud bude celý transfer úspěšný a na účtech firmy bude dostatečné množství financí pro celý vývoj vozu.
Nám tedy nyní nezbývá než čekat a těšit se na zbrusu nové rakety, které co nevidět vyletí z královských ostrovů. Někteří z vás již mohou začít šetřit a ti, co si vůz dovolit nemohou zoufat nemusí. Alespoň víme, že v příští bondovce bude James zase o něco rychlejší, se svým novým vozem Aston Martin DB9.