Britové se pochlubili svým nejnovějším výtvorem, kterým je elektrický crossover s celou řadou velice zajímavých funkcí.

Konkurence pro Model X

Novinka se ohlásila stejnojmenným konceptem I-Pace již v roce 2016. A Jaguár nyní přestavil stejnojmennou produkční verzi, která je prvním prémiovým elektrickým SUV od této společnosti. Co všechno můžeme očekávat od vozu, který chce šlapat po krku Tesle Model X?

„Zatímco ostatní o budoucnosti mluví, my ji budujeme. Ignorovali jsme zažitá pravidla a vytvořili čistě elektrický Jaguar I-Pace. Žádné výfukové plyny, žádné emise, žádný CO2 ani pevné částice. Výrazně se tak přibližujeme naší vizi o čisté, bezpečné a udržitelné budoucnosti,“ uvedl k představení nového vozu Dr. Ralf Speth, CEO Jaguar Land Rover.

Seth správně upozornil na to, že pro Jaguar to byl projekt se kterým začal od píky. I-Pace není postaven na žádném z doposud postavených Jaguarů. Elektromobil se může pochlubit bateriemi o kapacitě 90 kWh, které slibují dojezd až 480 kilometrů na jediné nabití. S rychlonabíječkou se baterie nabijí na 85% za 45 minut. Čtvrt hodiny nabíjení vystačí na dojezd sta kilometrů. Domácí nabíjení vozu zabere zhruba 10 hodin.

Dynamická elektřina

Každá náprava má svůj vlastní elektromotor. Automobil disponuje výkonem 294 kW, což potěší především milovníky sportovnější jízdy, stejně jako zrychlení tohoto vozu, které činí z nuly na sto 4,8 sekundy. Automobil je extrémně lehký díky použitému hliníku při výrobě karoserie. Baterie jsou uspořádány mezi nápravami, což umožňuje spolu s umístěním motorů rozvržení hmotnosti v poměru 50:50.

Atraktivnímu designu vozu napomáhá pomalu se svažující střecha do stylu kupé, která vytváří velice dynamický a stylový. Přední část vozu je ozvláštněna aktivními lamelami, které se přizpůsobují rychlosti vozu v potřebě chlazení. V moment, kdy je chladit potřeba se otevřou, jindy jsou však zavřené a přispívají k aerodynamice vozu.