Toyota a Suzuki zveřejnili podrobnější detaily své spolupráce, kterou zpečetily vzájemným odkoupením svých podílů.

Ruku v ruce

Ze zveřejněných informací o spolupráci obou automobilek víme, že Toyota utratila za podíl v Suzuki 910 milionů dolarů. Podíl který odkoupila, představuje 4,94 % společnosti. Naopak Suzuki zakoupila 0,2 % podíl v Toyotě za částku 452 milionů dolarů. Jistě vidíte velký rozdíl, který vyplývá z odlišné velikosti Toyoty oproti Suzuki, která dosahovala pouhé desetiny obratu Toyoty.

Společné prohlášení obou automobilek obsahuje také informace o společné výrobě, která přispěje k prohlubování vztahů. Spolupráce pomůže oběma společnostem k lepšímu prosazení na automobilem trhu. Současně však obě automobilky zůstávají zcela samostatné, a tak si budou i nadále na některých trzích konkurovat.

První náznaky společné spolupráce se objevili již v roce 2017, kdy zástupci obou značek podepsali memorandum o porozumění. Koncem letošního března se navíc objevily první detaily o spolupráci, do které by měly obě automobilky přinést to nejlepší ze svého umu.

Toyota by měla Suzuki zpřístupnit své platformy pro hybridní modely. Naopak Suzuki poskytne Toyotě své nejnovější motory určené pro nejmenší modely. Prvním plodem spolupráce by měl být hybridní model Suzuki, který bude určen pro evropský trh a který bude stát na základech Toyoty RAV4 a později se přidají ještě další vycházející z Corolly kombi.

Suzuki v Toyotě konečně našlo partnera, kterého již dříve marně hledalo ve Volkswagenu. Toyota si naopak připsala téměř desetiprocentní podíl, který má v Suzuki ke svým dalším podílům v Mazdě a Subaru.