Německá automobilka bude Američanům poskytovat svou platformu MEB a zároveň se prohloubí spolupráce v oblasti užitkových vozů.

Ford ruku v ruce s Volkswagenem

Ford a Volkswagen potvrdily zahájení vzájemné spolupráce s tím, že se bude týkat vývoje užitkových vozů a puckupů. Obě automobilky vzájemně spolupracují od ledna a již od začátku dávaly najevo, že se spolupráce může časem prohloubit. Nejvíce se spekulovalo o oblasti elektrokomobility a tak se také stalo. Ford totiž oznámil rozšíření partnerství s Volkswagenem, které se týká právě elektromobilů.

Volkswagen bude s Fordem sdílet svou platformu pro elektromobily MEB. To přinese Volkswagenu nový finanční kapitál a Ford získá techniku, kterou by musel dlouze a nákladně vyvíjet. Pro americkou automobilku je tato spolupráce velmi důležitá především z důvodů plánů zahájení prodejní ofenzivy na starém kontinentu.

Ford potvrdil, že MEB bude použita minimálně u jednoho modelu prodávaného v Evropě, který by se měl začít vyrábět v roce 2023 v Kolíně nad Rýnem. Jeho výroba by měla být vysokoobjemová a rozhodně se tak nebude jednat o nějakou sportovní specialitu.

Ford by chtěl prodávat více než 600 tisíc kusů tohoto vozu ročně a to jen v Evropě. Vedení navíc uvažuje o přidání ještě jednoho modelu taktéž na elektrický pohon. V rámci dohody by měl Volkswagen Fordku poskytovat také další technologické komponenty.

 

Volkswagen zároveň investuje do společnosti Argo AI, která se zaobírá vývojem autonomních vozidel, ve které má svůj podíl také Ford. Časem chtějí obě společnosti sjednotit svůj podíl v této společnosti tak, aby měli dohromady většinu.