Většina majitelů aut se nejvíce děsí chvíle, kdy přijdou na místo, kde ho zaparkovali, a ono tam nebude. Ochránit svůj vůz před zloději je dnes naprostá nutnost a i sami výrobci aut se snaží přidávat ochranné systémy. Některé, jako imobilizér, jsou již povinnou součástí auta, jiné si můžeme zvolit sami.

Nikam se nejede

Auto není kolo, pokud s ním chceme pohnout, potřebujeme buď velkou sílu nebo ho nastartovat a odjet. A právě nastartování bez správného klíče brání imobilizér, čímž zabrání neoprávněnému majiteli, aby s autem kamkoli odjel. Jedná se o malé elektrické zařízení, které je integrované přímo do vozu a komunikuje s řídící jednotkou. Pokud je komunikace bez problémů, tedy vyslaný kód z čipu v krytce klíčů od auta odpovídá, auto lze bez problémů nastartovat a používat. Při každé nové snaze o spuštění motoru je generován nový kód, který je k nastartování potřebný. U starších aut je tento kód stále stejný, lze jej tedy snadněji zkopírovat. Zároveň tak díky imobilizéru už startování přes kabely zůstává jen ve filmech, protože ani tento trik nepomůže k tomu, abychom se s autem rozjeli, pokud nemáme správné autoklíče. Stejně jako jiné součásti auta, i imobilizér je nutné jednou za čas překontrolovat a zajistit tak jeho funkčnost. Také když se nám rozsvítí jeho kontrolka, auto má občasné problémy se startováním nebo po nastartování opět zhasne, je dobré nechat imobilizér zkontrolovat ve specializovaném servisu.

Alarm i vyhledávání

Kromě imobilizéru můžeme chránit náš vůz i dalšími způsoby. Mezi dnes již klasickou obranu před zloději patří autoalarm, který se spustí při pohybu uvnitř auta nebo při pokusech dostat se dovnitř, když je auto zamčené. Na alarm je nutné myslet, pokud například necháváme v autě odpočívat psa, zatímco jdeme pro parkovací lístek a automaticky sáhneme po klíčích od auta a zamkneme. Třetí způsob je možnost vyhledávání, pokud by přeci jen ke krádeži vozu došlo.

Stále nové možnosti samozřejmě vyvíjí všichni výrobci automobilů, aby se odlišili i ochránili majitele svých aut před nepříjemnostmi.