Díky stále více se rozevírajícím ekonomickým nůžkám v Rusku, které od sebe oddělují velmi majetné ruské oligarchy a většinovou chudinu, tohoto mocensky silného státu, můžeme v Rusku vidět velký nepoměr, co se provozovaných automobilů týče. Mezi automobily z minulého tisíciletí se prohánějí nadupané supersporty a luxusní limuzíny německých značek.

A aby se vlk nažral a koza zůstala celá, v tomto případě koza se zlatými rohy, vydala automobilka AvtoVAZ sportovně laděnou verzi Lady Kalina. O její výrobě se již nějaký ten čas mluvilo, ale až nyní se dostala do oficiálního ruského prodeje. Automobil poznáme již na první pohled díky nejrůznějším přidaným doplňkům, které k takovémuto hot hatchy zkrátka patří.

2

Přední část masky zdobí nový nárazník a mlhovky, upravená maska chladiče a dokonce i zatmavené hlavní světlomety. Záď je zase osazena plastovým difuzorem nebo střešním spoilerem, které dávají automobilu lehkou rallye vizáž. Nová jsou také 16“ kola zhotovená z lehkých slitin. Sportovní tlumiče zase Kalinu dostávají blíže k silnici, než u standardního modelu, což je pro ruské silnice přímo „ideální“.

3

Co se interiéru týče, nejnovějším prvkem je kůží potažený věnec volantu a nová sedadla, s výraznějším bočním vedením, které je vhodné pro ostřejší jízdu.

4

Pod kapotou vozu se ukrývá benzínový čtyřválec 1.6i 16 o výkonu 87 kW a točivém momentu 154 N.m., který spolupracuje s pětistupňovou manuální převodovkou. Díky tomuto motoru se z Kaliny Sport stává poměrně živý automobil, který zrychlí z nuly na sto za 9,7 vteřiny a dosahuje rychlosti až 190 km/h. Podle ruských norem pak vůz spotřebovává 7,8 litrů benzínu na 100 km.

5

Velkým plus je bohatá výbava jako je například klimatizace, palubní počítač, navigace, vyhřívané přední sedačky či elektrické stahování oken. Cena vozu se v přepočtu na českou měnu pohybuje okolo 280 000 korun.