Automobil Lada Niva je jedním z nejspolehlivějších a také nejproslulejších automobilů, které kdy vyprodukoval bývalý Sovětský svaz. Tento automobil se těšil, a těší, takové popularitě, že je vyráběn již sedmatřicet let a jak to tak vypadá, jeho výroba bude ještě nějaký ten čas pokračovat. Velmi zajímavé na tomto faktu je to, že je Niva vyráběna v téměř nezměněné podobě.

Jen občas se dočká inovace, která jí o něco více přiblíží moderním automobilům, ale stále tento vůz platí za čistě funkční automobil, který nadělá mnoho práce.  Poslední velké změny se u tohoto automobilu odehrály na jaře roku 2010, kdy se objevily nové přední blinkry, boční zrcátka, lepší sedačky a některé další prvky interiéru a palubové desky.

2

Změny se také dotkly podvozku, spojky a antikorozních úprav. V České republice se takto modernizovaná Niva objevila téhož roku na podzim. Další rok byla snížena hlučnost Nivy a vůz se stal celkově pohodlnější. Avšak žádné radikální změny se nedočkala.

3

Niva je momentálně nabízena s pohonnou jednotkou v podobě čtyřválcové zážehové sedmnáctistovky a výkonem 61 kW. Niva nikdy neplatila za standardní SUV. Nikdy nebyla označována za sport a ani za přepravce objemných nákladů. Jedná se o čistý offroad, který má sice samonosnou karoserii, ale také dvoustupňovou redukci manuální pětistupňové převodovky a uzávěrku mezinápravového diferenciálu.

4
Nová Niva se však z tohoto stereotypu snaží alespoň trochu vybočit. Dostala o něco civilnější vzhled a funkce jako klimatizace, či vyhřívané sedačky, jí o něco více přiblíží běžnému uživateli. Tato celková inovace je odpovědí na mnohá přání milovníků tohoto vozu, kteří chtěli Nivu zkrátka o něco blíže evropským standardům. Tento modernizovaný model by se měl na ruském trhu objevit v říjnu. Poprvé bychom jej měli spatřit v na autosalónu v Moskvě.