Pouze málokdo zná vozy značky Saturn. Jedná se o americká vozidla, které na svět přivedl koncern General Motors. Pokud jste ani vy o těchto vozech nikdy neslyšeli, tak je to proto, že skončily téměř dříve, než začaly a brzy se dozvíte proč.

Založení automobilové značky je velká událost, většina značek vozů má dlouhou historii a tak mají nové značky vždy problém se prosadit. První vůz Saturn byl vyroben v roce 1982 a v roce 1990 byla první vozidla k dispozici svým zákazníkům. Značka oficiálně skončila v roce 2010, mohla být ještě zachráněna, ale nikdo o ní měl zájem..

 

Proč takový neúspěch?

Saturn se specializoval na ten nejhorší sortiment vozů, na levná malá vozidla. Vozy měly navíc jednu velkou vadu, byly vyrobeny z vysoce nekvalitních plastových dílů, které bylo nutné po několika letech vyměňovat. Mnohem kvalitnější nabídku vozů měli zákazníci k dispozici z Japonska, japonské vozy zaplavovaly americký trh a tak se stala značka Saturn propadákem, který měl pouze malé množství zákazníků.

Vedení automobilky bylo nespokojené s výrobou a chtělo zákazníkům představit kvalitnější vozy, než byly představeny prvně. To už šel ovšem závod s křížkem po funuse, jelikož bylo jméno značky definitivně poškozeno prvními vozy. Ne všechna vozidla Saturn byla propadákem. Ačkoliv byl o vozy malý zájem, tak se automobilka dopracovala až do toho momentu, kdy dostal model Aura honosný titul, Severoamerické auro roku, to ovšem blížící se zkázu nezachránilo. Na poslední chvíli byla snaha automobilku oživit prodejem nové mu majiteli, ale to se ovšem nepovedlo. My si dnes ukážeme alespoň ukázku nejznámějších vozů Saturn, které možná již znáte, ale možná také ne. Modely tohoto vozu je možné stále zakoupit od původních vlastníků, ovšem všechny modely do roku 2010, dále již vývoj nepokračoval.

 

Saturn ASTRA

Parodie na Opel Astra, malý vůz, který měl překvapit spotřebou a také nízkými nároky. Na první pohled jde o relativně vzhledné vozidlo nižší třídy.

2009 Saturn Astra XR 3-door

Saturn AURA

Sportovní sedan s průměrnými vlastnostmi. Mnoho uživatelů je s ním dodnes spokojeno a ti, kteří s ním spokojeni nejsou, tak dávají příležitost uživatelům aukčních portálů k proměnění šance ve vlastnictví tohoto vozu.

2007_saturn_aura_

Saturn OUTLOOK

Ano, Saturn uměl vyrábět i SUV.

Saturn-Outlook-2007-wallpaper

Saturn SKY

Pravděpodobně nejhezčí vůz značky Saturn, který byl kdy vyroben.

2007 Saturn Sky

Saturn VUE

Další z větších modelů, který je určený především pro městské podmínky.

saturn-vue-01