Je léto, slunce svítí, klimatizace jedou na plný výkon a všichni si užívají dovolených. Co však ale s autem, které klimatizaci nemá. Ba co pouze klimatizaci, ale co když už jsme se rozhodli, že je to vrak určený k likvidaci? Jak se to vlastně dělá? A co pro to musíte udělat? Dnes vám přinášíme další exkluzivní rady a tipy – tentokrát, jak naložit se starým autovrakem. Jeho likvidace není nijak složitá a jednotlivá autovrakoviště se doslova předhánějí v tom, kdo ho získá. Kromě toho že vás to nestojí téměř žádné úsilí, na tom můžete i zajímavě vydělat.

Pokud se tedy vašeho ať už pojízdného či nepojízdného vozu budete chtít zbavit, je dobré si zjistit, kde se o něho postarají – tedy kde ho dle zákona ekologicky zlikvidují. Aktualizovaný seznam najdete například na stránkách životního prostředí, nebo v několika dalších katalozích na internetu. Jakmile máte vybráno, určitě se s daným vrakovištěm spojte. Často totiž nabízejí, že si pro váš vůz přijedou. Samozřejmě zdarma.

Než tak uděláte, nejdříve si ověřte, že máte v pořádku všechny dokumenty, které budete muset předložit. Jedná se o váš občanský průkaz a také velký technický průkaz vozidla, se kterým se chcete rozloučit. Máte-li vše v pořádku, nic vám nebrání v dalším postupu. Vždy dbejte na to, aby vám bylo vystaveno potvrzení o ekologické likvidaci vašeho vozu. To je totiž nutné pro odhlášení vozu z Centrálního registru vozidel. Toto potvrzení vám bude vydáno zdarma, za splnění určitých podmínek – tedy že předávané auto bude kompletní, tedy včetně všech částí karoserie, motoru a jiných součástí. V opačném případě může být vydání tohoto protokolu zpoplatněno.

S tímto protokolem je samozřejmě nutné navštívit příslušný dopravní odbor, který váš vůz následně vyřadí z registru. Spolu s ním je nutné přinést i poznávací značky vozu. Vše probíhá na počkání a tak je kompletní vyřazení vyřízeno během jedná krátké návštěvy. Tím je pro vás vše uzavřeno a váš vůz již oficiálně neexistuje.

Na začátku článku jsme zmínili, že na ekologické likvidaci vozu můžete ještě vydělat. To je samozřejmě pravda, ale vždy záleží na konkrétní provozovně a rozhodně to není běžný standard. Některá vrakoviště totiž za využití jejich služeb svým klientům zaplatí. Jak vysoká je daná částka, opět záleží na jejich uvážení. Pohybují se však od 500 do 2 500 korun českých. Pokud tedy hledáte, u koho své auto zlikvidujete, určitě berte ohled i na tuto možnost.