Nákup auta se může zdát velmi jednoduchý. Většina lidí přijde do autobazaru, kde jste si vybere nový vysněný vůz. Výběr vozidla většina již nechá na odborníkovi z řad automechaniků, tak aby si mohli ověřit tvrzení prodejce o stavu či počtu ujetých kilometrů. Je velmi dobře, že se lidé naučili být obezřetní, avšak když jste o volbu financování, majorita zahodí opatrnost stranou a chtějí vše vyřešit, co nejrychleji. Avšak i při výběru financování je potřeba opatrnosti a pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte, tak si nechte vše vysvětlit.

RPSN – hodnota s kterou se dá kouzlit

RSPN neboli roční procentní sazba nákladů je brána jako jediná vypovídající hodnota pro porovnání úvěrů, protože udává celkové roční procentní náklady na úvěr. Do celkových nákladu se započítává vše, co souvisí s úvěrem tj. veškeré poplatky, akontace a samozřejmě také pojištění. Právě kvůli obsažení těchto poplatků se RPSN od úrokové sazby může velmi lišit. První radou je nedat na nižší úrokovou sazbu od druhého poskytovatele půjčky, ale vždy porovnávat půjčky dle sazby RPSN.

Avšak aby společnosti nalákali zákazníky, záměrně uvádějí RSPN nižší. Pokud odhalíte, že jste se stali součásti podvodu, můžete se bránit. Podvedených lidí se nově zastává nezávislé sdružení pro podporu práv spotřebitelů – UMBRELLA, které vám pomůže i s vaším případem. Máte-li podezření, že jste se stali obětí úvěrové firmy, tak stačí na portále www.levnejsiauto.cz, vyplnit žádost o posouzení vaší smlouvy. Společnost UMBRELLA pak zdarma a nezávazně posoudí konkrétní žádost. V případě pochybení úvěrové společnosti, sdružení vyjedná za vás vrácení většiny úroků a poplatků. Vy se zároveň nebudete muset o nic starat a až bude celý případ vyřešen, tak vám budou všechny neprávem účtované poplatky vráceny na bankovní účet.

Myslíte si, že jde může jít pouze o pár tisíc korun a nechce se vám kvůli tomu pouštět do boje? Pojďme se podívat spolu na jeden větší případ klienta, který byl hájen sdružením UMBRELLA.

Pořizovací cena ojetého vozu klienta: 145 987 Kč

Akontace: 25 000 Kč

Poplatek za uzavření smlouvy: 42 345 Kč

Celková výše spotřebitelského úvěru: 163 332 Kč

Počet měsíčních splátek: 48

Výše splátek: 5 752 Kč

RPSN (uvedená ve smlouvě): 32,74%

RPSN (dle metodiky ČOI): 60,90%

Celkově splatná částka dle smlouvy: 276 096 Kč

Celkově splatná částka dle ČNB a ČOI: 164 965 Kč

Částka k vrácení: 111 131 Kč

Pochybení úvěrové společnosti je zjevné, klient má tedy nárok na vrácení přeplacené částky ve výši 111 131 Kč. Pokud tedy narazíte na rozdíl mezi nabídnutou a reálnou sazbou RPSN neváhejte vyplnit žádost o posouzení na webu www.levnejsiauto.cz. Jak vidíte můžete ušetřit ne tisíce či desetitisíce, ale dokonce statisíce.