Koncern Volkswagen v poslední době horečně pracuje na nových pohonných jednotkách. V nedávné době představil nový tříválec, který pracuje jak na stlačený zemní plyn, tak také na Benzín. Tato nová jednotka je primárně určena pro malé vozy koncernu Volkswagen. Dočká se jej například Seat Ibiza či nové Polo.

U Volkswagenu momentálně probíhá důležitá mezigenerační změna. Ta spočívá především v náhradě klasických čtrnáctistovek a osmnáctistovek, menšími motory. Nový litrový tříválec se poprvé představí na vídeňském motorovém symposiu.

CNG pohonné jednotky zažívali největší boom v roce 2014. Postupně o ně však zájem opadl, a tuto situaci by však nyní mohl změnit nově vyvinutý čtyřválec 1.0 TGI. Ten bude automobilkou instalován hned do několika menších modelů a bude schopen spalovat jak benzín, tak také stlačený plyn. Nalezneme je například v chystaném pólu a také by se měl objevit v škodovácké Fabii.

Výkon tohoto motoru dosáhne hranice 66 kW což je více jak u dosavadních atmosférických tříválců 1.5, které se objevují například ve Volkswagenu Up! a jeho menších sourozencích. Automobilka si dala za cíl především inovovat řízení spalovacího procesu. Díky tomu došlo k optimální přeměně metanu a taky ke snížení emisí. V motoru dochází k ideálnímu zahřátí katalyzátoru, který zajišťují dva válce spalující bohatou i chudou směs. Snížení emisí zajišťuje také lambda sonda, u které není nutné čekat na konec zahřívací fáze, ale díky elektrickému vyhřívání může zahájit regulaci během několika sekund a to i při studeném startu.

Tento motor se však pyšní i nízkým ekologickým dopadem při jeho výrobě, čehož je dosaženo především díky využívání stlačeného zemního plynu, jehož těžba je daleko, více ekologičtější, než těžba klasických fosilních paliv, které využívají konvenční motory. Velkou výhodou je také možnost udržitelné výroby tohoto paliva, například díky zemědělskému odpadu. Automobilka v současnosti hledá nové možnosti jak plyn vyrábět a vyrábí tak například syntetické CNG. To získává z vody a oxidu uhličitého, pomocí přebytečné elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Tip: Podívejte se na náš magazín o zvířatech.