Autonomní systémy jsou věcí, která momentálně hýbe celým automobilovým průmyslem. Většina výrobců se v současné době soustředí především na autonomní samočinné ovládání automobilu přímo na vozovce, ovšem najdou se i takové společnosti, které na to jdou od lesa. Tou je i společnost Kiekert, která začala s vývojem chytrých dveří. Co všechno umí?

Tato společnost má za sebou více jak stopadesátiletou historii, během které se soustředila především na zámkové systémy pro automobily. Za dobu své existence jich zvládla vyrobit několik desítek milionů a mnoho z nich bylo vyrobeno také v Přelouči, kde momentálně sídlí největší výrobní závod této společnosti. Výrobce momentálně patří mezi největší producenty svého druh na světě. Krom zámků do vozů se momentálně soustředí také na vývoj inteligentních automobilových dveří. Tyto dveře by měly disponovat několika velice užitečnými funkcemi, které indikuje například absence klik.

Může za to systém NuEntry-Launch, který umožňuje řidiči vstoupit do vozu bez použití klik. Automobil se dokáže odemknout pomocí otisků prstů nebo skrze aplikaci v chytrém telefonu. Dalším šikovným systémem je i-protect. Ten dokáže zastavit otevírající se dveře pomoci elektromagnetů, aby zabránil jejich nárazu do překážky a to s přesností na jeden centimetr. Nejde však jen o ťukance na parkovišti, ale systém dokáže zastavit dveře i před projíždějícím cyklistou. Možná tak dáme sbohem všem škrábancům na dveřích.

Další inovací je i-move, tedy systém zajišťující pohodlné a hladké otevírání dveří automobilu a víka kufru. Díky tomuto systému bude otevírání dveří velmi pohodlné i pro děti, protože dveře se ovládají pomocí integrovaných tlačítek v interiéru. Detailnější informace o bezpečnostních opatřeních a dalších detailech však společnost prozatím neposkytla. Automobilka momentálně vyvíjí systémy v devíti zemích světa a je připravena je nabídnout největších automobilovým producentům. To znamená, že se možná tyto systémy brzy objeví i v našich vozech.