Víte o tom, že za námrazu či sníh na voze hrozí poměrně vysoké pokuty? A to nejen u nás, ale také v zahraničí. V Rakousku můžete za vůz pokryty sněhovou nadílkou zaplatit až 127 tisíc korun pokutu.

Vyhněte se pokutě

Letošní zima není sice na sníh příliš štědrá, i přesto si však musí tuzemští řidiči občas vyhrnout rukávy, vzít škrabku a smetáček do ruky a pustit se do úklidu svého vozu. Tuto činnost je zapotřebí udělat před samotným vyjetím, protože čisté vozidlo je klíčové pro bezpečnost a navíc se vyhnete nemalé pokutě.

„Většina řidičů se naučila správně očistit své vozidlo od sněhu či námrazy a vyjíždí připraveni. Stále však někteří motoristé pro očištění vozu používají jen stěrače, což v zimních podmínkách nezaručuje dostatečný výhled a ohrožuje to ostatní na silnici,“ tvrdí Tomáš Neřold pověřený řízením oddělení BESIP ministerstva dopravy.

Co říká zákon?

Očištěné vozidlo je pojeno s dobrým výhledem. Díky němu má řidič lepší povědomí o dění kolem vozidla. U zasypaného vozu sněhem se zvětšují mrtvé úhly, námraza navíc může při jízdě tát, klouzat do výhledu, popřípadě ohrožovat další účastníky dopravního provozu. Zákaz řízení vozidla, na kterém jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad či do stran je dokonce ustanoven v zákoně.

V praxi to znamená, že řidiči musejí před vyjetím důkladně očistit své vozidlo od sněhu. Čistá musí být všechny skla, zpětná zrcátka i sněhová čepička na střeše vozu. Zapomenout nesmíme ani na návěs či vlek, který za sebou automobil táhne. Na to by měli myslet i řidiči nákladních vozidel.