Barel ropy, základní obchodní komodita pokud mluvíme o trhu s ropou. Víte kolik, ale takový jeden barel ropy vlastně představuje. A co všechno se vlastně z této jedné položky dá vyrobit. Možná budete velmi překvapeni!

450 kilometrů

Pokud si odkoupíte jeden barel ropy, dostanete přesně 159 litrů toho nerostného bohatství. Z tohoto množství ropy lze vyrobit zhruba 0,95 litrů motorového oleje, popřípadě dostatek benzínu na to, abyste na něj ujeli 450 kilometrů v rámci běžné spotřeby. Ovšem to je pouze začátek.

Jeden barel tisíc možností

Pokud budete ropu i nadále destilovat, můžete se těšit na suroviny je na příklad asfalt, kterého se z jednoho barelu ropy získává zhruba 3,8 litru. Ovšem ropu lze použít i jako palivo, a dělají tak některé elektrárny. Jsou tak schopné z jednoho barelu vymáčknout 70 kWh elektrické energie. Při procesu využívání ropy se však vytváří i další odpadní látky.

Ropou si čistíte zuby!

Mezi ty patří propan, kterého je tolik, že se vejde do 12 plynových lahví, které znáte ze svých zálesáckých toulek. Každá z nich má zhruba 400 gramů. Lze z ní vytvořit o vosk a to jak pro svíčky, přesně 170, tak také na voskovky 27. I přesto z něj však můžete vyškrábnout další dobroty, ze kterých si vytvoříte 39 polyesterových triček a 540 zubních kartáčků. Ty můžete na noc dávat do 65 plastových kelímků a klidně si celou noc hrát se svými 135 hopíky, které pocházejí také z jediného barelu. Pak tu jsou i další látky pro výrobu ředidel a rozpouštědel, ale s těmi ať si hraje raději někdo jiný. Nás zajímá nejvíce benzín, krom kterého můžeme získat také naftu v množství, na které by standardní tahač ujel 65 kilometrů. Stále je řeč o jednom a tom samém barelu. A teď si představte, kolik se jich denně vytěží. Asi už tušíte, proč má dubajská policie na takové vozy, které má.