Dělat svolávací akce je běžnou praktikou výrobců automobilů, kteří tak řeší problémy, které na vozech zpětně nacházejí. Ovšem aby svolávačku dělal samotný stát, to se jen tak nevidí. V Kansasu je to ovšem realitou a to kvůli rasistickým SPZ.

Rasistické JAP

Problém se týká přes 700 registračních značek, které na sobě mají trojici písmen JAP v tomto pořadí. Na tento nápis si postěžovala 67 let stará Barbara Johnsonová, která má japonské kořeny. Ta je dotčena značkami s tímto nápisem, protože slůvko Jap v anglickém jazyce označuje hanlivým způsobem osobu japonské národnosti a za války bylo používáno především americkými vojáky pro pejorativní označení nepřítele.

Jelikož je pro paní Johnsonovou tato minulost stále bolestivou vzpomínkou, JAP na značkách se jí vůbec nelíbí, což také komentovala slovy: „Když to někde vidím nebo slyším, cítím se malá a ublížená,“ vysvětluje. Obrátila se proto na různé organizace i úřady.

Výměna

Stát Kansas je jí rozhodl kupodivu vyhovět a tak musí 731 majitelů s touto značkou na úřad, aby si jí vyměnili za jinou. Přitom jim bude vybráno nové náhodné číslo celé SPZ.

Na slůvko JAP si dříve stěžoval i Keith Kawamoto, který však od Kansasu před několika lety obdržel jen omluvný dopis a nic víc. Proto se rozhod proti této problematice brojit nejen v Kansasu, ale na území celých spojených států.

Tip pro vás: Vyzkoušejte levné SEO služby