5211, to je konečné číslo minulého roku, které se týká počtu SPZ na přání. Právě tolik jich bylo minulý rok vyraženo na žádost majitelů automobilů. Vyplývá to z dat ministerstva dopravy k 29. prosinci.

Toto číslo však neodpovídá realitě, kterou můžete potkat na silnicích. Do provozu se prozatím dostalo jen 4800 značek. Zbytek přestavují nevyřízené žádosti a registrace. Nejvíce vyřízených žádostí proběhlo hned první měsíc, kdy bylo vyřízeno celkem 2500 značek, což je asi polovina z celkového čísla. S postupem roku pak zájem o značky na přání začal klesat a nyní řeší úřady již jen jednotlivé případy žádostí.

Lidé na svých značkách nejčastěji požadují křestní jména, případně snadno zapamatovatelnou registrační značku. Mnohdy se snažili svou značku ozvláštnit nějakým tím vtípkem. V Liberci tak například jezdí značky KRAKONOS, nebo MAM1BOD, o kterou si zažádal téměř vybodovaný řidič. V Ústí zase vydali poznávací značku s heslem XXL BOOBS.

Možnosti SPZ na přání využívali také firmy, které opatřili své vozy SPZ s názvem firmy a pořadovým číslem. Mnohdy také takto činili obce u vozů místní samosprávy. Například radnice v Děčíně i děčínská městská policie. Za ty samozřejmě nikdo nemusel nic zaplatit.

Nemyslete si však, že se vydávání SPZ na přání neřídí přísnými pravidly. Lidé si nemohou na tabulku nechat vyrazit hanlivé výrazy a slova a také slova který obsahují písmena G, CH, O, Q, W. Zákaz využívání těchto snadno zaměnitelných písmen si vyžádala dopravní policie. Cena jedná tabulky na přání činí 5 tisíc korun. Správní poplatek patří obci ve které byla celý značka registrována.