Jaký je váš vysněný automobil. Pro někoho toho je docela obyčejný rodinný vůz s dostupnou cenovkou. Někdo touží po nabušeném supersportu, jehož pořízení si vyžádá velké finanční výdaje a někdo touží po vozu ze zcela jiné planety a i jiné galaxie. Takovým snílek Colin Fuze, který zatoužil po vznášedlu ze Star Wars.

Z golfového vozíku, vznášedlo z Tatooinu

Ono vznášedlo se poprvé objevilo ve filmu Epizoda IV – Nová naděje. V ní Luke Skywalker řídí Landspeeder X-34 na planetě Tatooine. Filmovou rekvizitu tehdy postavila společnost Ogle Design, které jako základ posloužil pitoreskní automobil Bong Bug. Landspeeder se samozřejmě během natáčené nevznášel, ale stál na kolech.

Od premiéry tohoto snímku nás dnes dělí dlouhých 42 let a za celou tu dobu se nenašel nikdo, kdo by chtěl přenést myšlenku vznášedla do plně funkční podoby. Až nyní se taková osoba našla. Je jí nadšenec Colin Furze, který vzal starý golfový vozík značky Yamaha a osadil jej výkonnějším elektromotorem. Následně se pustil do dlouhé práce, na jejímž konci byl vozík k nepoznání přeměněn na Landspeedster.

Celou svou práci zachytil na videu, které zveřejnil na YouTube kanálu a video skutečně stojí za to. Furze nyní však svůj výtvor již nemá, Prodal jej jednomu z fanoušků Hvězdných válek v rámci dobročinné aukce, na které za něj utržil 1,5 miluonu korun. Získané finance půjdou na podporu projektu BBC Děti v nouzi.