Sci-fi představa o automobilu, který bude létat v oblacích, o městech, které budou prošpikovány automobily levitujícími ve vzduchu či představa o multifunkčních dopravních prostředcích nás doprovází takřka od průmyslové revoluce. Kolik pokusů a náčrtů již na toto téma vzniklo. Říkáte si, že je to stále jen sci-fi… omyl!

Existují totiž již funkční prototypy, které jsou schopny jezdit jak po silnicích, tak i zápolit s ptáky. A abychom se ne ně podívali, nemusíme jezdit vůbec daleko. Stačit nám bude pouhá cesta na Slovensko.

1

Zde totiž žije Štefan Klein, v jehož hlavě se již od 80. let minulého století rodí plán, jak zkrotit vzduch i asfalt zároveň. Na počátku všeho byla jedna plechová garáž a sen přeletět na druhou stranu Dunaje do Rakouska a uniknout tak z komunisty svíraného Československa. Po revoluci začaly mít skici a plány na tento stroj trochu jasnější charakter, a Štefan, který se postupně stával také uznávaným designérem, začal přivádět na svět něco, co v sobě nese opravdu velký potenciál.

3

Štefan dal dohromady tým lidí, kteří momentálně pracují již na několikáté verzi svého Aeromobilu. Ten je schopen po silnici uhánět až 160 km/h. Poté stačí počkat několik desítek vteřin a vzápětí se můžete vznášet vzduchem až 200 km/h. Celkový design stroje připomíná jakousi vážku, která skládá svá křehká křídla.

5

Celý stroj, je krom rámu a podvozku zhotoven z karbonu a to i včetně disků kol. To je z toho důvodu, aby se celý stroj vešel do hmotnosti 650 kilogramů i s osobou, kterou musí malé lehká sportovní letadla splňovat. Benzín do něj natankujete na každé benzínce a se spotřebou osmi litrů na sto kilometrů se můžete projet až na vzdálenost 875 kilometrů. Dolet Aeromobilu činí 700 kilometrů při spotřebě 15 l. na sto kilometrů.

4

Uvidíme tedy, zdali bude tato hudba budoucnosti zanedlouho hrát i v našich ulicích, potažmo nad našimi střechami.